Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL złożyło projekty ws. billingów, prawa autorskiego oraz sądów

0
Podziel się:

Klub PSL złożył w środę w Sejmie trzy projekty ustaw dotyczące zmian w
Prawie telekomunikacyjnym, Prawie autorskim oraz w ustawie o ustroju sądów powszechnych -
poinformował na środowej konferencji prasowej prezes PSL wicepremier Waldemar Pawlak.

Klub PSL złożył w środę w Sejmie trzy projekty ustaw dotyczące zmian w Prawie telekomunikacyjnym, Prawie autorskim oraz w ustawie o ustroju sądów powszechnych - poinformował na środowej konferencji prasowej prezes PSL wicepremier Waldemar Pawlak.

"Składamy trzy projekty, aby przyspieszyć ścieżkę postępowania parlamentarnego w kilku punktowych sprawach. Po pierwsze, jeśli chodzi o Prawo telekomunikacyjne, zgłaszamy propozycję, aby skrócić z dwóch lat do pół roku okres przechowywania billingów" - podkreślił Pawlak. Chodzi o to - jak mówił - by uregulować tę kwestię na poziomie "minimum europejskiego".

Zdaniem wicepremiera dotychczasowe doświadczenia pokazują, że obecny mechanizm dotyczący przechowywania billingów jest czasami "przesadnie wykorzystywany" i nie ma uzasadnienia z punktu widzenia praktycznego funkcjonowania państwa prawa.

"Cieszy nas bardzo, że minister cyfryzacji Michał Boni podejmuje w szerokiej noweli Prawa telekomunikacyjnego również ten aspekt, ale ponieważ postępowanie w takim trybie jest dość długie, to proponujemy jedną, symboliczną i konkretną zmianę dokonać w trybie parlamentarnym" - podkreślił Pawlak.

Druga propozycja dotyczy zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe zapisy autorstwa ludowców mają - ich zdaniem - stworzyć możliwość swobodnego i legalnego wykorzystania plików w internecie. Będzie ono jednak ograniczone do określonego kręgu osób (np. znajomych z Facebooka). Stronnictwo przekonuje, że takie rozwiązania nie będą naruszać praw twórców.

Lider PSL podkreślił, że propozycje te sprowadzają się do doprecyzowania i poszerzenia zakresu dozwolonego użytku utworów w internecie. "To w kontekście dyskusji o polu wolności w internecie, możliwości korzystania z różnych zasobów i różnych utworów" - zaznaczył.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że nowelizacja jest potrzebna ze względu na zmieniające się możliwości komunikowania się, w tym za pośrednictwem internetu, a także rozwojem mediów społecznościowych.

Trzecia propozycja PSL to zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych. Związane są one z planami resortu sprawiedliwości, który chce zniesienia mniejszych sądów rejonowych i przekształcenia ich w wydziały zamiejscowe większych sądów.

PSL proponuje - powiedział na konferencji Pawlak - aby zamiast "majstrować" przy sądach, stworzyć bardziej elastyczne warunki pracy dla sędziów, tak aby można było ich delegować do tych sądów, w których rozpatrywanych jest dużo spraw. "Proponujemy, aby ta zmiana ułatwiła ministrowi sprawiedliwości (Jarosławowi Gowinowi)
rozwiązanie tego dylematu, który nałożył na niego pan premier" - dodał.

W myśl propozycji PSL sędzia mógłby być delegowany np. na pół roku, z jednego do drugiego sądu rejonowego, aby usprawnić orzekanie w tych sądach, gdzie istnieją zaległości w rozpatrywaniu spraw.

Szef klubu PSL Jan Bury podkreślił, że w Polsce potrzebna jest także głęboka reforma procedur karnych, cywilnych, administracyjnych, gdyż to właśnie one sprawiają obecnie, że niektóre sprawy w sądach trwają po kilkanaście lat.

Poseł zapewnił, że żadna z proponowanych przez jego ugrupowanie zmian nie pociąga za sobą kosztów budżetowych. Jego zdaniem są to ustawy z gatunku tych ułatwiających życie, obniżających koszty funkcjonowania firm i wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społecznym. (PAP)

joko/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)