Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PTC liczy na wycofanie decyzji UKE ws. stawki MTR - 9,66 gr: minutę

0
Podziel się:

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) liczy na wycofanie decyzji Urzędu
Komunikacji Elektronicznej (UKE) określającej hurtowe stawki opłat dla PTC za zakańczanie połączeń
w sieci mobilnej (MTR) na poziomie 9,66 gr.

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) liczy na wycofanie decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) określającej hurtowe stawki opłat dla PTC za zakańczanie połączeń w sieci mobilnej (MTR) na poziomie 9,66 gr.

Spółka podkreśla, że taka decyzja wprowadza asymetrię stawek MTR na rynku i jest sprzeczna z prowadzoną dotychczas polityką zarówno UKE jak i Komisji Europejskiej.

"Polska Telefonia Cyfrowa z dużym zaniepokojeniem przyjęła do wiadomości decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), która wprowadza asymetrię stawek MTR na rynku polskim, ponieważ powoduje ona poważne zaburzenie konkurencji na hurtowym rynku telekomunikacyjnym, a w dłuższej perspektywie również na rynku detalicznym. Decyzja Prezesa UKE jest sprzeczna z dotychczas prowadzoną polityką Urzędu oraz Komisji Europejskiej, gdzie symetria stawek hurtowych MTR jest podstawowym kryterium rozwoju skutecznej konkurencji na rynku" - napisała PTC w komunikacie prasowym.

"Wdrożenie przez Prezesa UKE asymetrii stawek MTR jest również niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, co było wielokrotnie podkreślane przez Komisję Europejską. PTC pragnie przypomnieć, że złożyła zobowiązanie inwestycyjne identyczne jak PTK Centertel i Polkomtel. Negatywna decyzja Prezesa UKE odrzucająca zobowiązanie inwestycyjne PTC oraz ustalającą asymetryczne stawki MTR jest wynikiem żądania przez Urząd oraz niektórych operatorów zrzeszonych w KIGEiT bezwarunkowego wycofania przez PTC odwołań od licznych błędnych decyzji Prezesa UKE, które są obecnie uchylane przez niezależne sądy. Uzależnianie wydania decyzji inwestycyjnej od wycofania przez PTC tych spraw sądowych oznacza ograniczanie podstawowych praw przedsiębiorcy i obywatela do odwołania się od decyzji organu administracyjnego. Decyzja Prezesa UKE ustalająca dla PTC stawkę MTR na poziomie 9,66 gr/min jest kolejnym elementem nacisku na PTC mającym spowodować wycofanie przez Spółkę odwołań od decyzji Prezesa UKE" - podano.

"Decyzja Prezesa UKE wdraża nowe stawki MTR od 1 lipca 2011 roku. Liczymy, że do tego czasu zostanie ona wycofana i zastąpiona decyzją ustalającą stawki MTR na poziomie symetrycznym z innymi operatorami, co pozwoli PTC wykonać zaproponowany przez spółkę plan inwestycyjny" - podała również w komunikacie PTC.

W ubiegły piątek UKE ustalił poziom MTR dla PTC od 1 lipca 2011 roku na 9,66 gr/minutę. Dla Centertela i Polkomtela stawki MTR od 1 lipca 2011 roku wyniosą 15,2 groszy za minutę.

Pod koniec marca Centertel, PTC, Polkomtel i P4 złożyli do UKE wnioski dotyczące inwestycji w zamian za mniejsze cięcia stawek za zakańczanie połączeń.

Urząd Komunikacji Elektronicznej w zamian za wolniejsze tempo spadków hurtowych stawek za zakańczanie połączeń oczekiwał od Centertela, PTC, Polkomtela i P4 inwestycji, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G co najmniej 80 proc. obszaru kraju.

Urząd informował, że jeśli operatorzy dojdą do porozumienia z UKE, w lipcu MTR-y spadną do 15,2 groszy z obecnych 16,77 groszy. W przypadku braku porozumienia stawki zmniejszą się od drugiej połowy roku do niecałych 10 groszy za minutę.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.(PAP)

bas/ asa/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)