Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PTO: znieśmy limity na onkologię, MZ: taka opcja jest rozważana

0
Podziel się:

Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń
onkologicznych. Resort zdrowia analizuje takie rozwiązanie, ale zwraca uwagę, że w ostatnich 10
latach wartość świadczeń w leczeniu nowotworów zwiększyła się prawie czterokrotnie.

*Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. Resort zdrowia analizuje takie rozwiązanie, ale zwraca uwagę, że w ostatnich 10 latach wartość świadczeń w leczeniu nowotworów zwiększyła się prawie czterokrotnie. *

Polskie Towarzystwo Onkologiczne proponuje znieść limity w zakresie świadczeń onkologicznych w liście otwartym do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia. Prezes PTO prof. Jacek Jassem podkreśla w nim, że Towarzystwo widzi jednocześnie "potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków" w opiece medycznej w naszym kraju.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk przyznaje w wypowiedzi dla PAP, że świadczenia udzielane w związku z chorobami nowotworowymi są szczególnie ważne dla zdrowia i życia pacjentów. Twierdzi, że potwierdzają to również dane Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Wynika z nich, że w 2004 r. wartość umów w zakresie onkologii we wszystkich rodzajach świadczeń wynosiła niespełna 1,2 mld zł, natomiast w 2013 r. zwiększyła się do ponad 4,5 mld zł - jest więc niemal czterokrotnie większa" - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że jedynie w 2009 r. w porównaniu do 2008 r. nastąpił znaczny wzrost tych wydatków w stosunku do roku - o blisko 36 proc.

Krzysztof Bąk odniósł się również do propozycji PTO zniesienia limitowania świadczeń w zakresie onkologii. Zwraca uwagę, że powinny je poprzedzić szczegółowe analizy skutków takiej decyzji, przede wszystkim finansowych, jak i zapobiegania ewentualnym nadużyciom, do jakich może doprowadzić zniesienie tych limitów. "Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia o przeprowadzenie takiej analizy" - dodał rzecznik MZ.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne podkreśla, że wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji.

PTO zwraca również uwagę na to, że leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty bezpośrednie, jak i pośrednie ponoszone przez państwo i obywateli. Ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań zmniejsza dostęp do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów - stwierdza PTO.

Według Towarzystwa, poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. "Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków" - czytamy w liście otwartym PTO.

Prof. Jassem informuje, że PTO przygotowuje Strategię dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan", którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii. W jego opracowaniu uczestniczy ponad 100 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego i ekonomii, reprezentujących największe towarzystwa i organizacje onkologiczne oraz organizacje pacjentów.

Polski "Cancer Plan" wzorowany jest na podobnych przedsięwzięciach w innych krajach. W 1971 r. ówczesny prezydent USA Richard Nixon ogłosił "The war against cancer", a w 2000 r. prezydent Jacques Chirac zatwierdził we Francji "Plan cancer". "Obydwie inicjatywy zapoczątkowały w obu krajach spektakularny postęp w wynikach leczenia nowotworów. Liczymy, że nasz kraj podejmie także takie wyzwanie i że przyniesie ono od dawna oczekiwane efekty" - podkreśla prof. Jassem. (PAP)

zbw/ agt/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)