Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Publiczna prezentacja aplikacji Wrocławia o tytuł ESK w 2016 r.

0
Podziel się:

II Światowy Kongres Intelektualistów, wystawa dzieł Pabla Picassa oraz
otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej to propozycje wydarzeń, które znalazły się w aplikacji
Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

*II Światowy Kongres Intelektualistów, wystawa dzieł Pabla Picassa oraz otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej to propozycje wydarzeń, które znalazły się w aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. *

Najnowszą wersję dokumentu zaprezentowano w czwartek we Wrocławiu.

Pierwszej publicznej prezentacji aplikacji wysłuchało w czwartek we wrocławskiej Mediatece kilkadziesiąt osób. "Aby uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury niezbędne jest poparcie społeczne. Chodzi o to, aby mieszkańcy uwierzyli, że ten tytuł nie jest potrzebny Urzędowi Miasta, ale każdemu z nas" - przekonywał kierujący instytucją Wrocław 2016 prof. Adam Chmielewski.

Twórcy wrocławskiej aplikacji chcieliby, aby Wrocław jako Europejska Stolica Kultury był gospodarzem II Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Prof. Chmielewski przypomniał, że w 1948 r. w stolicy Dolnego Śląska odbył się I Światowy Kongres Intelektualistów, w którym uczestniczył m.in. Pablo Picasso.

Na kongres mieliby zostać zaproszeni m.in. Zygmunt Bauman, Umberto Eco, kanadyjska dziennikarka, pisarka i aktywistka społeczna Naomi Klein oraz piłkarz Didier Drogba. "Ten piłkarz przeznacza olbrzymie pieniądze na budowę szkół i szpitali w swoim ojczystym kraju - Wybrzeżu Kości Słoniowej" - mówił Chmielewski.

Wśród wydarzeń kulturalnych, które znalazły się we Wrocławskiej aplikacji, znajduje się również wystawa dzieł Pabla Picassa oraz zaplanowane na 2016 r. otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej. Zaplanowano również pięciomiesięczną Olimpiadę Teatralną, która miałby się odbyć we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska.

Do ostatniego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. zakwalifikowało się pięć polskich miast - Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Tytuł przypadnie jednemu z nich i jednemu miastu w Hiszpanii.

Do maja kandydaci do tytułu mają czas na przygotowanie dokumentu aplikacyjnego, na podstawie którego w czerwcu zostanie wyłoniony zwycięzca. Wtedy minister kultury, organizator konkursu, nominuje jedno miasto do tytułu i przekaże swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Główną część dokumentu aplikacyjnego powinien stanowić program artystyczny, który zdobywca tytułu zrealizuje w latach 2012-2015 i w 2016 roku.

Obok programu artystycznego na najbliższe lata, w dokumencie aplikacyjnym znajdą się informacje dotyczące infrastruktury kulturalnej, transportowej, turystycznej i planowanych w kandydującym do tytuł mieście inwestycji.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowo przyjętych.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)