Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puńsk: Litewskie Zaduszki i obrzędowość palenia krzyży

0
Podziel się:

Zaduszkowy koncert oraz procesja i tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży - to litewska
tradycja zaduszkowa kultywowana od blisko 40 lat w Puńsku (Podlaskie), gminie zamieszkiwanej w
większości przez Litwinów.

Zaduszkowy koncert oraz procesja i tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od blisko 40 lat w Puńsku (Podlaskie), gminie zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.

Jak poinformowała PAP dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis, takie Zaduszki są kultywowane w Puńsku od 1974 roku. "Znaleźliśmy zapiski, że Litwini tak właśnie wspominali zmarłych i my tak robimy od wielu lat" - dodała.

Co roku w czasie Zaduszek w Domu Kultury Litewskiej odbywa się koncert z poezją, muzyką i przypominaniem osób zmarłych w ostatnim roku. Potem mieszkańcy Puńska, zwykle ok. 100 osób, w pochodzie idą na miejscowy cmentarz.

W tym roku ognisko i palenie krzyży odbyło się przy grobie znanego litewskiego etnografa i pedagoga z Puńska Józefa Vainy, który w wielu 95 lat zmarł w kwietniu tego roku. W rozpalonym ognisku obok jego grobu zostały spalone stare drewniane krzyże z zapomnianych lub remontowanych nekropolii.

"Trzeba je spalić, bo często nie mają godnego miejsca, leżą gdzieś na uboczu i niszczeją. W ten sposób oddajemy szacunek symbolowi krzyża" - dodała Pieczulis.

Litwini z Sejneńszczyzny w szczególny sposób pielęgnują swoją tożsamość narodową i kultywują tradycję swoich przodków. Mają swoje placówki kultury w Sejnach i Puńsku oraz szkoły z litewskim językiem nauczania.

Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce. Według spisu ludności z 2002 roku, jest ich 5,8 tys. Sami Litwini szacują, że jest ich trzy razy więcej. Największe skupiska Litwinów są w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk i Sejny. (PAP)

bur/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)