Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puńsk: Litewskie zaduszki i obrzędowość palenia krzyży

0
Podziel się:

Zaduszkowy koncert oraz pochód i tradycyjne palenie starych drewnianych
krzyży - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od blisko 40 lat w Puńsku (Podlaskie), gminie
zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.

Zaduszkowy koncert oraz pochód i tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od blisko 40 lat w Puńsku (Podlaskie), gminie zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.

Zaduszki rozpoczną się w czwartek wieczorem i potrwają do godzin nocnych. Jak poinformowała PAP dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis, są zapiski, że Litwini tak właśnie wspominali zmarłych, a Litwini z Puńska podtrzymują tę tradycję.

W czasie zaduszek w Domu Kultury Litewskiej odbywa się najpierw koncert z poezją i muzyką, w czasie którego wspominane są osoby zmarłe w ostatnim roku. W tym roku Litwini wspominają dziewięć osób - działaczy kultury, artystów i śpiewaków, którzy zmarli w ostatnim czasie.

Podczas koncertu Litwini czytają poezję litewskiego poety, który zmarł w tym roku - Marceliusa Martinaitisa. Jak powiedziała PAP Pieczulis, to także ukłon w stronę wielkiego artysty, którego nie ma wśród żywych.

Potem mieszkańcy Puńska, zwykle kilkadziesiąt osób, idą w pochodzie na miejscowy cmentarz. Tam w rozpalonym ognisku spalą stare, drewniane krzyże z zapomnianych lub remontowanych nekropolii. "Trzeba je spalić, bo często nie mają godnego miejsca, leżą gdzieś na uboczu i niszczeją. W ten sposób chcemy oddać szacunek symbolowi krzyża" - dodała Pieczulis.

Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce, największe w kraju ich skupiska są w województwie podlaskim, zwłaszcza w powiecie sejneńskim, gdzie w szczególny sposób pielęgnują swoją tożsamość narodową i kultywują tradycję swoich przodków. (PAP)

bur/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)