Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puszcza Białowieska: sms-y dla turystów i mieszkańców

0
Podziel się:

Informacje o imprezach sportowych, kulturalnych oraz dotyczące
bezpieczeństwa i pogody mogą bezpłatnie dostawać w formie sms mieszkańcy powiatu hajnowskiego i
turyści odwiedzający Puszczę Białowieską. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon lub wysłać
aktywujący sms.

Informacje o imprezach sportowych, kulturalnych oraz dotyczące bezpieczeństwa i pogody mogą bezpłatnie dostawać w formie sms mieszkańcy powiatu hajnowskiego i turyści odwiedzający Puszczę Białowieską. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon lub wysłać aktywujący sms.

Powiat hajnowski rozpoczął promowanie samorządowego informatora sms wśród swoich mieszkańców oraz turystów zainteresowanych Puszczą Białowieską. System powstał za unijne pieniądze w ramach projektu "Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej".

Turysta odwiedzający Puszczę Białowieską może za pośrednictwem systemu otrzymywać na swojego smartfona lub na telefon komórkowy informacje o imprezach biegowych, koncertach, festiwalach w okolicy puszczy, o ewentualnych zmianach czy utrudnieniach na szlakach turystycznych w Białowieskim Parku Narodowym, o atrakcjach turystycznych. Może też dostawać ostrzeżenia i komunikaty o pogodzie, wszelkie komunikaty policji i straży pożarnej dotyczące bezpieczeństwa - powiedziała PAP Aneta Kostecka ze starostwa powiatowego w Hajnówce. Można sobie wybrać konkretną grupę informacji, które chcemy otrzymywać.

By informacje odbierać na smartfonie wystarczy pobrać bezpłatną aplikację. W przypadku zwykłego telefonu komórkowego trzeba wysłać aktywujący sms po kosztach operatora.

System jest skonstruowany tak, że np. gdy chce z niego korzystać turysta, aktywuje go i otrzymuje informacje z terenu powiatu hajnowskiego przez 2 tygodnie, potem usługa automatycznie się wyłącza.

Na razie, z systemu korzysta około 60-70 pierwszych zainteresowanych. Kostecka powiedziała, że system już był używany przy organizacji ewakuacji jednego z bloków mieszkalnych, gdy było zagrożenie wybuchem gazu i bardzo się sprawdził. "Chodzi o usprawnienie komunikacji, by informacje były przekazywane szybko i bezpośrednio do ludzi" - tłumaczy Kostecka.

System kosztował kilkanaście tysięcy złotych. Miesięcznie jego utrzymanie kosztuje około 300 zł i na razie jest pokrywane z pieniędzy unijnych z projektu. W obecnej formie ma działać do końca 2014 r. Jeśli się sprawdzi, być może potem bieżące koszty jego funkcjonowania przejmie starostwo hajnowskie.(PAP)

kow/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)