Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w rosji
08.03.2012 09:15

Putin jest już prawomocnie prezydentem-elektem

Sam Putin ogłosił siebie zwycięzcą wyborów już w niedzielę wieczorem

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Sam Władymir Putin ogłosił siebie zwycięzcą wyborów już w niedzielę wieczorem, w dwie godziny po zamknięciu lokali wyborczych. Dzisiejsza uchwała Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) uprawomocniła wybór Putina na prezydenta.
_ Rossijskaja Gazieta _ w specjalnym wydaniu opublikowała uchwałę CKW z ostatecznymi wynikami wyborów prezydenckich w Rosji. Oznacza to, że są one prawomocne, a Władimir Putin jest już oficjalnie prezydentem-elektem.

Wczoraj wieczorem Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że w wyborach z 4 marca Putina poparło 45 mln 602 tys. 75 osób (63,6 procent).

Według CKW lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow zdobył 12 mln 318 tys. 353 głosy (17,18 proc.), miliarder Michaił Prochorow - 5 mln 722 tys. 508 głosów (7,98 proc.), przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski - 4 mln 458 tys. 103 głosy (6,22 proc.), a szef socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow - 2 mln 763 tys. 935 głosów (3,85 proc.).

Frekwencja wyborcza wyniosła 65,34 proc. Rosyjska CKW jeszcze nigdy tak szybko nie uporała się z liczeniem głosów w wyborach prezydenckich. W 2008 roku potrzebowała na to pięciu dni. Na podanie ostatecznych wyników prawo daje jej 10 dni.

Sam Putin ogłosił siebie zwycięzcą wyborów już w niedzielę wieczorem, w dwie godziny po zamknięciu lokali wyborczych, na wiecu swoich stronników na placu Maneżowym, przed murami Kremla.

Inauguracja 59-letniego Putina odbędzie się 7 maja. Najwyższe stanowisko w państwie będzie on piastować przez co najmniej sześć lat. Konstytucja Federacji Rosyjskiej nie zakazuje mu ubiegania się w 2018 roku o jeszcze jedną kadencję na Kremlu.

Putin był już prezydentem FR przez dwie kadencje, w latach 2000-2008. Konstytucja zabraniała mu kandydować na trzecią kadencję z rzędu. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. Już wtedy niektórzy analitycy prognozowali, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku zechce wrócić na Kreml.

W ubiegły piątek Putin wyznał, że nie zdecydował jeszcze, czy wystartuje również w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

O wyborach w Rosji czytaj w Money.pl
Oni już wiedzą kto wygra wybory w Rosji Kilka rosyjskich pracowni prognozuje, kto zostanie prezydentem już w pierwszej turze.
Putin mięknie. Zobacz, kto go wystraszył Premier Władimir Putin nie wyklucza, że w marcowych wyborach prezydenckich dojdzie do drugiej tury. Mimo tego jest pewny swojej wygranej.
Putin traci poparcie Rosjan, ale mimo to... Notowania premiera obniżyły się o 16 proc., niemniej wciąż ma szanse na wygraną w pierwszej turze marcowych wyborów prezydenckich.
Tagi: wybory w rosji, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz