Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Putin: Kongres USA nie ma prawa "legitymizować agresji" wobec Syrii

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że Kongres USA
nie ma prawa "legitymizować agresji" przeciwko Syrii, czym byłoby zatwierdzenie użycia siły przeciw
temu krajowi bez decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

bEsfGPdx

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że Kongres USA nie ma prawa "legitymizować agresji" przeciwko Syrii, czym byłoby zatwierdzenie użycia siły przeciw temu krajowi bez decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się do Kongresu o autoryzowanie jego decyzji ws. przeprowadzenia ograniczonej operacji militarnej przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny w Damaszku z 21 sierpnia, w którym - według Waszyngtonu - zginęło ponad 1,4 tys. ludzi.

Władze Syrii zaprzeczają, jakoby użyły broni chemicznej, i twierdzą, że atak ten przeprowadziła opozycja, walcząca o obalenie prezydenta Baszara el-Asada.

bEsfGPdz

Putin zarzucił też sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu, że okłamał Kongres w kwestii roli Al-Kaidy w konflikcie syryjskim, zabiegając o poparcie dla operacji militarnej.

"Oczywiście oni kłamią pięknie. Widziałem debaty w Kongresie. Jeden z kongresmanów pyta Kerry'ego: +Czy jest tam Al-Kaida?+. A Kerry odpowiada: +Nie, odpowiedzialnie mówię, że nie+" - powiedział Putin podczas spotkania na Kremlu z prezydencką radą ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka.

Według prezydenta Rosji Amerykanie dobrze wiedzą, jak wielką rolę w rebelii przeciwko Asadowi odgrywa Al-Kaida. "Tak, to było dla mnie nieprzyjemne i zaskakujące - rozmawiamy z nimi (Amerykanami), wychodzimy z założenia, że to przyzwoici ludzie. Ale on kłamie i wie, że kłamie" - oświadczył.

Putin nazwał "nonsensem" oskarżanie reżimu prezydenta Asada o użycie broni chemicznej. Wyraził opinię, że broń chemiczna zawsze jest dla armii "ostatnim środkiem, po jaki sięga się w opresji", podczas gdy w Syrii sytuacja wojska jest obecnie coraz lepsza. Zdaniem Putina o wiele bardziej logiczna jest wersja, że gazu bojowego użyli powstańcy, którzy "znaleźli się w opresji". (PAP)

bEsfGPdF

az/ mc/

14511455

bEsfGPea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)