Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin: nowy pakt klimatyczny musi być wiążący dla wszystkich

0
Podziel się:

Premier Władimir Putin zapowiedział w piątek, że odrzuci nowy pakt
klimatyczny, jeśli będzie on nakładał ograniczenia na Rosję, a nie byłby wiążący dla takich krajów
jak Stany Zjednoczone i Chiny.

Premier Władimir Putin zapowiedział w piątek, że odrzuci nowy pakt klimatyczny, jeśli będzie on nakładał ograniczenia na Rosję, a nie byłby wiążący dla takich krajów jak Stany Zjednoczone i Chiny.

Agencja Reutera pisze, że takie przesłanie Putina wskazuje na trudności, z jakimi mają do czynienia negocjatorzy z prawie 200 krajów, pracujący nad szczegółami nowego kompleksowego paktu klimatycznego, którego celem jest walka z globalnym ociepleniem przez redukcje emisji gazów cieplarnianych.

Agencja dodaje, że niektóre kraje uważają już, iż osiągnięcia porozumienia w sprawie ONZ-owskiego paktu klimatycznego do końca roku jest zagrożone.

Planuje się, że światowe porozumienie o redukcji emisji CO2 po roku 2012 zostanie podpisane na konferencji klimatycznej w Kopenhadze 7-18 grudnia br. Ma ono zastąpić wygasający protokół z Kioto w sprawie redukcji gazów cieplarnianych.

"Ratyfikowaliśmy protokół z Kioto, mimo że niektórzy koledzy próbowali nas przekonać, iż jest on szkodliwy dla gospodarki Rosji" - mówił Putin. "Inne kraje nie zaaprobowały tego protokołu, a znacznie bardziej zanieczyszczają środowisko" - dodał, wskazując na USA.

Rosyjski premier podkreślił, że problem klimatu można rozwiązać tylko w skali globalnej i że związane z tym obciążenia muszą być rozłożone na wszystkie kraje.

Szef rosyjskiego rządu spotkał się w swej rezydencji w Nowo Ogariewie koło Moskwy z naukowcami i dziennikarzami z Klubu Wałdajskiego.

Małe kraje wyspiarskie, takie jak Tuvalu i Malediwy obawiają się, że podnoszenie się poziomu mórz "zmyje je z mapy", jeśli świat nie sięgnie po ostrzejsze środki, mające powstrzymać globalne ocieplenie. (PAP)

az/ kar/

4730675

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)