Notowania

rosja
29.12.2009 09:42

Putin: Rosja musi się zbroić

Zdaniem rosyjskiego premiera tylko w ten sposób kraj stawi czoło planowanej amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Rosja musi rozwijać swoją strategiczną broń ofensywną, żeby stawić czoło amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył we Władywostoku rosyjski premier Władimir Putin.

Według Putina w przeciwieństwie do USA Rosja nie buduje systemu obrony antyrakietowej i dlatego w celu utrzymania równowagi strategicznej musi rozwijać swoje systemy ofensywne.

_ - Jeśli chcemy wymieniać się informacją to niech (USA) przekazują całą informację o obronie antyrakietowej, a my gotowi jesteśmy przekazywać informację o broni ofensywnej _ - zaznaczył Putin cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

We wrześniu administracja prezydenta Baracka Obamy wycofała się z zaplanowanego za rządów George'a W. Busha projektu budowy w Europie systemu obrony przeciwrakietowej: stacjonarnego radaru w Czechach i bazy wyrzutni pocisków antyrakietowych w Polsce. Projektowi temu ostro sprzeciwiała się Rosja widząc w nim zagrożenie dla równowagi strategicznej.

Swoją decyzję nowa administracja waszyngtońska przedstawiła jako zmianę strategii obronnej, która nie oznacza - jak podkreślono - rezygnacji z obrony USA i Europy przed irańskim zagrożeniem rakietowym, a jedynie przesuniecie akcentu z systemów obrony przed rakietami dalekiego zasięgu - przed jakimi miała bronić tarcza stacjonarna - na obronę przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

W ramach _ nowej tarczy _ rząd USA zaoferował Polsce lokalizację na jej terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3, będących kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu.

* [ **Rosja** testuje nowy pocisk rakietowy ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;testuje;nowy;pocisk;rakietowy,161,0,570529.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz