Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZ przeciw 10-godzinnemu dniowi pracy lekarzy rodzinnych

0
Podziel się:

Porozumienie Zielonogórskie jest przeciwne zapisom rozporządzenia ministra
zdrowia, dotyczącego kontraktowania świadczeń na rok 2010, zgodnie z którymi lekarz rodzinny ma być
dostępny dla pacjentów codziennie przez 10 godzin, od 8 do 18. Lekarze poinformowali o tym w środę,
podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Porozumienie Zielonogórskie jest przeciwne zapisom rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczącego kontraktowania świadczeń na rok 2010, zgodnie z którymi lekarz rodzinny ma być dostępny dla pacjentów codziennie przez 10 godzin, od 8 do 18. Lekarze poinformowali o tym w środę, podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami to placówka lekarza rodzinnego ma być dostępna w tych godzinach, a nie sam lekarz. "Przy nowym zapisie trzeba byłoby rozważyć zatrudnienie nowych lekarzy, a takich nie ma" - powiedziała prezes Porozumienia Zielonogórskiego Bożena Janicka. Jej zdaniem utrzymanie takiego zapisu oznacza de facto likwidację małych praktyk lekarskich.

Obecnie na jednego lekarza rodzinnego przypada 2,5 tys. ubezpieczonych. W roku ubiegłym lekarze rodzinni udzielili około 170 milionów porad; w I kwartale tego roku - 80 milionów. Corocznie lekarze wypisują około 200-300 mln recept.

Janicka zwróciła też uwagę, że obecnie lekarze wykonują wiele czynności biurokratycznych, m.in. sprawdzając dane ubezpieczonego, wypisując druki, czy sporządzając kilka rozmaitych sprawozdań ze swej działalności, m.in. do Instytutu Zdrowia Publicznego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaznaczyła, że Porozumienie Zielonogórskie opowiada się za sporządzeniem jednego sprawozdania - dla Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego mogłyby korzystać inne instytucje.

Porozumienie Zielonogórskie chce też określenia minimalnego czasu porady udzielanej przez lekarza pacjentowi. Janicka powiedziała, że lekarze przyjmują średnio 70-80 pacjentów dziennie; w czasie epidemii grypy - liczba ta sięga setki.

Statystycznie jeden Polak korzysta z porady lekarskiej średnio od 4,3 do 6 razy do roku. Przy czym blisko 50 proc. pacjentów nie korzysta z porad lekarskich. W ocenie Janickiej konieczne jest wprowadzenie kart dla pacjenta, na których zapisywane byłyby wszystkie konsultacje lekarskie, zapisane leki itd.

Porozumienie Zielonogórskie chce też, by za zlecane szczepienia płacił Narodowy Fundusz Zdrowia, zawierając na to oddzielną umowę.

Porozumienie krytycznie ocenia brak dalszej reformy służby zdrowia, a także brak pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie skupia lekarzy lecznictwa otwartego z 15 województw. Działa w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznej opieki ambulatoryjnej. Powstało w 2004 roku. Skupia ponad 14 tys. lekarzy rodzinnych.

(Planujemy kontynuację tematu) (PAP)

dom/ itm/ pz/ jra/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)