Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZH: ponad 97 tys. zachorowań na grypę w ubiegłym tygodniu

0
Podziel się:

Ponad 97 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zarejestrowano w
Polsce w trzecim tygodniu listopada. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 3 tys. -
wynika z udostępnionych w poniedziałek danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego
Zakładu Higieny.

*Ponad 97 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zarejestrowano w Polsce w trzecim tygodniu listopada. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 3 tys. - wynika z udostępnionych w poniedziałek danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. *

Od 16 do 22 listopada 2009 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 97 tys. 53 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 36,4 na 100 tys. osób. To największa liczba zachorowań o tej porze roku w ostatnich latach.

Dla porównania, w ubiegłym roku od 16 do 22 listopada potwierdzono 3 tys. 179 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Natomiast w drugim tygodniu bieżącego miesiąca (8 - 15 listopada 2009 r.), jak podawał PZH, zarejestrowano w Polsce ogółem 41 tys. 96 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła wtedy 13,5 na 100 tys. osób.

Najwięcej zachorowań i potwierdzeń zachorowań w ostatnim tygodniu zarejestrowano w województwach: mazowieckim (16 tys. 246), łódzkim (11 tys. 229), pomorskim (9 tys. 976), warmińsko-mazurskim (9 tys. 607) i małopolskim (7 tys. 870). Największą średnią zapadalność odnotowano natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim (96,17), opolskim (72,52), pomorskim (64,21), łódzkim (62,94) i podlaskim (48,62).

Do tej pory na terenie Polski potwierdzono około 600 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1. Dziewięć osób zmarło.

Na środę zaplanowano kolejne posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.

W poniedziałek podano, że zmarły trzy kolejne osoby zakażone wirusem A/H1N1, w tym ośmioletnia dziewczynka z Warszawy. Dziewczynka zmarła w poniedziałek w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Badania potwierdziły także obecność wirusa A/H1N1 u zmarłych w sobotę: 16-latka z Łodzi, który od września leczył się w zawiązku z zaburzeniami układu krążenia i 53-letniego mężczyzny ze Zgierza z obustronnym zapaleniem płuc i niewydolnością układu oddechowego.

Zmarł też pacjent szpitala w Kielcach zakażony wirusem typu A; czy był to wirus A/H1N1, mają wykazać dalsze badania. Pacjent został przyjęty do szpitala w sobotę. 27-latek miał także dodatkowe schorzenia, związane z niewydolnością układu oddechowego.

Nie poprawił się stan 59-latka, który od wtorku przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej tego samego szpitala. Mężczyzna oddycha przy pomocy respiratora. Poza grypą ma także inne schorzenia. Pogorszył się stan zdrowia 22-letniej kobiety, u której w organizmie stwierdzono wirusa A/H1N1. Kobieta trafiła do Leszna w połowie listopada ze Wschowy (Lubuskie), po tym jak w tamtejszej lecznicy urodziła zdrową córkę.

W poniedziałek w jednej ze szkół w woj. małopolskim dwóch uczniów zachorowało na grypę typu A/H1N1. "Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobczycach poinformował o dwóch uczniach, którzy zachorowali na tzw. świńską grypę. Informację tę uzyskał w piątek po południu od Sanepidu. Chorzy uczniowie z klasy III i IV przebywają w szpitalu w Myślenicach. Czują się dobrze" - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik Kuratorium Oświaty w Krakowie Aleksandra Nowak.

Krajowy konsultant do spraw epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński, powiedział PAP, że w przypadku 21 mutacji wirusa grypy potwierdzono zmniejszenie ich wrażliwości na lek oseltamiwirum (Tamiflu). Zaznaczył też, że te mutacje są nadal wrażliwe na inny lek antywirusowy - zanamiwir (chodzi o lek Relenza, dostępny wyłącznie w szpitalach - PAP). (PAP)

mja/ pro/ rcz/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)