Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch palikota
01.12.2011 12:54

"PZPN to organizacja przestępcza". Ruch Palikota chce delegalizacji

Przygotowują projekt ustawy o związkach sportowych, która to umożliwi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Klub przygotuje projekt ustawy o związkach sportowych, która to umożliwi - oświadczył rzecznik klubu Ruchu Andrzej Rozenek.

Na zdjęciu prezes PZPN Grzegorz Lato

_ - Ruch Palikota nie zostawi tak tej sprawy. Przygotujemy ustawę o związkach sportowych i na mocy tej ustawy będziemy się starali zdelegalizować PZPN jako organizację, która ma już w tej chwili charakter przestępczy _ - powiedział Rozenek.

Jego zdaniem, nie jest prawdą, że Sejm nie może nic zrobić w sprawie uzdrowienia sytuacji w PZPN. _ - Natomiast prawdą jest, że Sejm przez 20 lat nic w tej sprawie nie zrobił. Prawdą jest, że my jako posłowie Ruchu mamy obowiązek coś z tym zrobić. Od dawna już ktoś powinien przerwać to pasmo nieszczęść, które się nazywa PZPN _ - podkreślił.

W opinii Rozenka, w Polsce piłkę nożną trenują setki tysięcy dzieci i młodzieży. _ - To jest absolutny skandal, że PZPN w ogóle się nimi nie zajmuje tylko zajmuje się rozgrywkami między sobą, korupcją i skandalami _ - dodał.

Wczoraj zarząd PZPN odwołał sekretarza generalnego związku Zdzisława Kręcinę. Decyzja piłkarskiej centrali ma być pierwszym krokiem w odbudowie jej wizerunku nadszarpniętego m.in. korupcyjnymi podejrzeniami. Burzę wokół związku wywołała niedawna publikacja nagrań dokonanych przez byłego sponsora i działacza PZPN Grzegorza Kulikowskiego, który sugeruje, że Kręcina i prezes PZPN Grzegorz Lato mogli dopuścić się korupcji przy przetargu na budowę nowej siedziby PZPN. Obaj temu zaprzeczają.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Nagrania trafiły też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Na drugiej stronie o tym, ile wydaje PZPN

Budżet Polskiego Związku Piłki Nożnej to 60 mln złotych. Aż jedna trzecią tej sumy wydawana jest w tym roku na działaczy. Najwięcej zgarnie prezes - ponad 600 tys. złotych. Okazuje się, że na szkolenie i wyposażenie narodowej drużyny związek przeznaczy ponad dwa razy mniej niż na swoich członków._ _

_ - Finanse związku są tak mętne, że do końca dokładnie nie wiadomo na co wydawane są pieniądze _- mówi jeden z głównych krytyków obecnych władz, członek zarządu PZPN Jacek Masiota

Największą pozycję po stronie wpływów stanowią umowy sponsorskie i dotacje z UEFA - blisko 45 mln złotych. Z tego około 20 mln to wpłaty od firmy Sportfive za transmisje telewizyjne meczów. Umowa firmy z PZPN obowiązuje do 2020 roku.

Źródło: PZPN, *założenia budżetowe

Prawie 9 mln ma w tym roku przynieść sprzedaż biletów na mecze reprezentacji Polski. Półtora miliona to opłaty klubów z tytułu transferów krajowych i zagranicznych. Dwa razy tyle stowarzyszenie zbierze z rocznych składek członków oraz od klubów na utrzymanie sędziów, delegatów i obserwatorów.

Niewiele ponad 3 mln złotych to dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Te pieniądze są przekazywane na dofinansowanie Uczniowskich Klubów Sportowych i piłkarskich szkółek.

O aferze w PZPN czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t196971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grzegorz;lato;stanal;przed;komisja;sejmowa,60,0,979516.html) Lato przed komisją sejmową Poseł PiS Jan Tomaszewski w bardzo mocnych słowach skrytykował byłego przyjaciela z boiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t26693.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/odwolanie;zdzislawa;kreciny;teraz;kolej;na;late,120,0,979320.html) "Każdy, kto grał w piłkę, jest umoczony" Nie milkną echa wczorajszej decyzji PZPN. Związkowcy i politycy domagają się głowy Grzegorza Laty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t26693.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korupcja;w;pzpn;krecina;odwolany,2,0,979202.html) Cud! Kręcina odwołany Zdzisław Kręcina przestanie pełnić funkcję sekretarza generalnego PZPN - poinformował Grzegorz Lato. Za odwołaniem Kręciny głosowało 14 osób, przeciw były 3.
Tagi: ruch palikota, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz