Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Arktyczna ma nowych stałych obserwatorów, decyzję ws. UE odłożono

0
Podziel się:

Chiny, Indie, Włochy, Japonia, Korea Południowa oraz Singapur otrzymały w
środę status stałych obserwatorów Rady Arktycznej. Decyzję w sprawie takiego statusu dla Unii
Europejskiej na razie odłożono.

Chiny, Indie, Włochy, Japonia, Korea Południowa oraz Singapur otrzymały w środę status stałych obserwatorów Rady Arktycznej. Decyzję w sprawie takiego statusu dla Unii Europejskiej na razie odłożono.

"Nowi obserwatorzy wzmocnią pozycję Rady Arktycznej na arenie międzynarodowej" - podkreślił gospodarz spotkania w Kirunie na północy Szwecji, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt.

Stali obserwatorzy nie mają prawa głosu, natomiast są zapraszani na posiedzenia Rady.

Spotkaniem w Kirunie szwedzkie władze zakończyły w środę dwuletnie przewodnictwo w Radzie Arktycznej. Kraje członkowskie (Dania, Finlandia, Islandia, Kanada, Norwegia, Rosja, Szwecja i USA) porozumiały się w sprawie wspólnych działań w przypadku wycieku ropy w Arktyce. W czasie szwedzkiego przewodnictwa zdecydowano m.in. o utworzeniu stałego sekretariatu organizacji w Tromsoe na północy Norwegii.

Po Szwecji prezydencję w Radzie Arktycznej na dwa lata obejmuje Kanada.

"Jesteśmy na drodze przekształcania tej struktury w organizację międzypaństwową. W jej ramach zatwierdzane są dokumenty mające moc prawną" - podkreślił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

W Kirunie odroczono decyzję w sprawie przyznania Unii Europejskiej statusu stałego obserwatora. Postanowiono tylko, że UE będzie mogła obserwować posiedzenia Rady do czasu ostatecznej decyzji. Reuters wskazuje, powołując się na dyplomatów, że Kanada i inne kraje arktyczne sprzeciwiają się obowiązującemu w UE zakazowi handlu produktami z fok. Reuters odnotowuje też, że Rosja od dawna sceptycznie podchodzi do przyznania UE statusu obserwatora, argumentując, że Unia ma już swoją reprezentację z racji członkostwa Szwecji, Finlandii i Danii w Radzie Arktycznej.

Szwedzkie przewodnictwo zostało zbojkotowana przez Grenlandię - autonomiczną część Danii - niezadowoloną z przyznania jej jedynie wspólnego miejsca z Danią, a nie miejsca samodzielnego.

Prace szwedzkiego rządu negatywnie ocenili przedstawiciele opozycji w szwedzkim parlamencie. Przewodniczący Partii Zielonych Gustav Fridolin powiedział, że "Szwecja powinna przeforsować zakaz wydobycia surowców kopalnych w Arktyce", a według posła Partii Lewicy Hansa Lindego szwedzka prezydencja to "dwa zmarnowane lata".

Działania Sztokholmu skrytykowały również organizacje ekologiczne, Greenpeace zorganizował demonstrację w Kirunie.

Z powodu zmian klimatycznych, topnienia lodu, w Arktyce pojawiają się nowe możliwości wydobycia surowców naturalnych, zwłaszcza ropy i gazu ziemnego. Wiele krajów azjatyckich jest zainteresowanych wytyczeniem krótszych szlaków w transporcie morskim przez niedostępny dotychczas dla żeglugi obszar arktyczny.

Rada Arktyczna została powołana w 1996 roku na podstawie Deklaracji z Ottawy; jest instytucją międzynarodową mającą wpływ na decyzje dotyczące obszaru Arktyki. Polska należy - obok Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii - do grupy krajów, którym jako pierwszym przyznano status stałych obserwatorów w Radzie.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)