Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowe
16.07.2009 21:03

Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada nowe sankcje na Koreę Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła w czwartek nowe sankcje na pięć północnokoreańskich agencji i pięć osób zaangażowanych w prowadzone przez Phenian programy nuklearny i rakietowy. Istniejąca czarna lista organizacji i osób została zatem rozszerzona.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła w czwartek nowe sankcje na pięć północnokoreańskich agencji i pięć osób zaangażowanych w prowadzone przez Phenian programy nuklearny i rakietowy. Istniejąca czarna lista organizacji i osób została zatem rozszerzona. *

Na liście jest północnokoreańskie Generalne Biuro Energii Atomowej, a także cztery firmy handlowe. Sankcje dotyczą też m.in. dyrektora Biura. Obejmują zamrożenie finansów, zakaz współpracy z tymi firmami i zakaz podróży dla ludzi.

Wymieniono także dwa rodzaje materiałów wykorzystywanych w częściach do pocisków balistycznych, których inne kraje nie mogą dostarczać Korei Płn.

Sankcje nie wymagają dalszej aprobaty, wchodzą w życie natychmiast i są wiążące dla wszystkich krajów ONZ.

Brytyjski ambasador przy ONZ John Sawers powiedział, że jednomyślna decyzja Rady w sprawie sankcji jest "ważnym wkładem w działalność międzynarodową mającą na celu zakłócenie i powstrzymanie" północnokoreańskich programów rakietowego i budowy broni masowego rażenia.

12 czerwca Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję będącą odpowiedzią na przeprowadzenie przez Koreę Płn. próby nuklearnej 25 maja. Sankcje przewidują zakaz eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Rezolucja nr 1874 zezwala krajom członkowskim ONZ na kontrolę towarów przesyłanych z Korei Północnej i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet; zobowiązuje te kraje do skonfiskowania i zniszczenia wszelkich transportowanych dóbr, jeśli sankcje zostaną naruszone.

Stany Zjednoczone poinformowały, że dołożyły wszelkich starań, by zagwarantować przestrzeganie rezolucji. (PAP)

ksaj/ mc/

4425627 4425547 4425067 arch.

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz