Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zgadza się na interwencję w Mali

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek (czasu miejscowego)
odmówiła poparcia proponowanej przez regionalne organizacje interwencji zbrojnej w Mali - podały
źródła dyplomatyczne. Krajowi grozi secesja północy opanowanej przez Tuaregów i muzułmańskich
radykałów.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek (czasu miejscowego) odmówiła poparcia proponowanej przez regionalne organizacje interwencji zbrojnej w Mali - podały źródła dyplomatyczne. Krajowi grozi secesja północy opanowanej przez Tuaregów i muzułmańskich radykałów.

Unia Afrykańska i Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) poinformowały we wtorek, że zabiegają o poparcie przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji zezwalającej na taką interwencję. ECOWAS ogłosiła gotowość do tej operacji, która ma przywrócić konstytucyjny porządek w ogarniętym chaosem kraju, jednak zabiega o mandat RB ONZ i wsparcie ONZ.

Tymczasem podczas spotkania przy zamkniętych drzwiach w piątek kilka państw członkowskich RB wyraziło obawy dotyczące takiego rozwiązania.

"Minie trochę czasu nim Rada będzie mogła zatwierdzić zewnętrzną interwencję w Mali. Nie chodzi o to, że się jej sprzeciwiamy, ale o to, że na wiele pytań o jej przeprowadzenie wciąż nie ma zadowalających odpowiedzi" - powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata przy ONZ.

Dyplomaci domagają się od państw ECOWAS-u, by wykazały, że mają liczne siły, sprecyzowane cele, strategię oraz fundusze wystarczające na przeprowadzenie zbrojnej operacji w Mali. "Na razie nie mają niczego, to śmieszne" - ocenił jeden z dyplomatów. Inne pytanie dotyczy losu powstańców: Tuaregów i radykalnych muzułmanów powiązanymi z Al-Kaidą, którzy obecnie sprawują kontrolę nad znacznymi obszarami na północy kraju.

Według źródeł, na które powołuje się Reuters, spośród 15 członków RB tylko Francja, Maroko i Togo opowiadają się za szybkim poparciem inicjatywy ECOWAS-u.

Przedstawicielka organizacji Salamatu Suleiman przyznała, że interwencja w Mali obecnie "znajduje się na etapie planowania", i dodała, że państwa ECOWAS postanowiły utworzyć siły liczące 3 tysiące żołnierzy, którzy mają być w gotowości.

Na przełomie marca i kwietnia oba ugrupowania zajęły terytorium na północy Mali, o powierzchni większej niż Francja. Na skutek zamachu stanu 21 marca upadł rząd w stolicy Mali Bamako. (PAP)

akl/

11639982 11639926 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)