Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła misję pokojową na Wzgórzach Golan

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w czwartek o pół roku,
do 31 grudnia, mandat misji pokojowej UNDOF na Wzgórzach Golan. W ostatnim czasie z powodu
ponawiających się incydentów wywołanych wojną w Syrii wycofała się stamtąd blisko połowa
kontyngentu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w czwartek o pół roku, do 31 grudnia, mandat misji pokojowej UNDOF na Wzgórzach Golan. W ostatnim czasie z powodu ponawiających się incydentów wywołanych wojną w Syrii wycofała się stamtąd blisko połowa kontyngentu.

W uchwalonej jednogłośnie rezolucji Rada Bezpieczeństwa wskazuje na "potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy UNDOF", a także zaleca "dalsze zmiany (...) w zakresie działań misji (...)".

Podkreślono, że żołnierze UNDOF muszą dysponować lepszym uzbrojeniem dla własnego bezpieczeństwa; obecnie wolno im nosić jedynie ręczną broń palną. Według źródeł dyplomatycznych wyposażenie misji prawdopodobnie wzbogaci się teraz o kamizelki kuloodporne, transportery opancerzone i broń automatyczną.

ONZ chce również zwiększyć liczebność misji z 900 do 1250 żołnierzy.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich ugrupowań zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami.

W czerwcu dwaj żołnierze ONZ zostali ranni, gdy syryjscy powstańcy opanowali posterunek na granicy Wzgórz Golan; później powstańców wyparły stamtąd wojska prezydenta Baszara el-Asada. Wcześniej rebelianci kilkakrotnie przetrzymywali żołnierzy ONZ.

Ze względu na ponawiające się incydenty Japonia, Chorwacja i Austria podjęły decyzję o wycofaniu ze Wzgórz Golan swoich żołnierzy. Kontyngent austriacki, liczący ok. 380 osób, stanowił dotychczas trzon 1000-osobowej misji.

Powstały w ten sposób niedobór wypełni 500 żołnierzy z wysp Fidżi, jednak ONZ wciąż prowadzi rozmowy z różnymi krajami, by uzupełnić lub wzmocnić misję. Obecnie na Wzgórzach Golan przebywa ok. 340 żołnierzy filipińskich i blisko 200 żołnierzy indyjskich. (PAP)

akl/ mc/

14095061 14094748 14095087 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)