Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do rozbrojenia nuklearnego

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym spotkaniu w
czwartek, prowadzonym przez prezydenta USA Baracka Obamę, przyjęła jednogłośnie rezolucję wzywającą
państwa posiadające broń jądrową do rozbrojenia oraz do zakończenia rozprzestrzeniania tej broni.

*Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym spotkaniu w czwartek, prowadzonym przez prezydenta USA Baracka Obamę, przyjęła jednogłośnie rezolucję wzywającą państwa posiadające broń jądrową do rozbrojenia oraz do zakończenia rozprzestrzeniania tej broni. *

W dokumencie wyrażono ubolewanie z powodu "poważnych zagrożeń dla systemu nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), które Rada Bezpieczeństwa uznała za groźbę dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego". Wezwano państwa, "by całkowicie respektowały zobowiązania wynikające ze stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa".

Ten fragment dokumentu - zauważa agencja AFP - jest zawoalowaną aluzją do Iranu i Korei Północnej.

Rezolucja nr 1887, przygotowana przez USA, wzywa sygnatariuszy traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) do respektowania swoich zobowiązań, a inne kraje, w tym nie posiadające broni jądrowej, do jak najszybszego dołączenia do tego układu, tak by stał się on powszechny.

Apeluje też do państw, by "w dobrej wierze zaangażowały się w negocjacje nad skutecznymi krokami prowadzącymi do zredukowania arsenałów nuklearnych i do rozbrojenia". Wzywa je, by pracowały nad powstaniem "traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą międzynarodową kontrolą". Nalega, by powstrzymały się od wszelkich prób nuklearnych i dołączyły do traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).

"Najbliższe 12 miesięcy będzie absolutnie kluczowe dla określenia, czy ta rezolucja i nasze całościowe wysiłki, by zatrzymać rozprzestrzenianie i używanie broni jądrowej, odniosą sukces" - powiedział po przyjęciu rezolucji Barack Obama. Prowadził on, jako pierwszy w historii prezydent USA, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Odbyło się ono na szczeblu szefów państw zaledwie po raz piąty od powstania rady w 1946 roku.

"Wojna atomowa nie może być wygrana i nigdy nie powinna zostać rozpoczęta" - powtórzył Obama słowa Ronalda Reagana, zwracając się do przywódców pozostałych 14 państw Rady.

W innych częściach tekstu Rada wezwała do wysiłków na rzecz rozwoju pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Zastrzegła, że powinno się to odbywać przy unikaniu ryzyka rozprzestrzeniania broni jądrowej, a kryteria dotyczące gwarancji bezpieczeństwa powinny być jak najściślejsze.

NPT podpisało dotąd 189 państw. Nie zrobiły tego Indie i Pakistan, które mają broń jądrową, oraz Izrael, który, jak się uważa, także ją posiada, choć tego oficjalnie nie potwierdza. Korea Północna wycofała się z traktatu w 2003 roku.

CTBT został wynegocjowany w 1996 roku. Dotychczas podpisało go 179 państw, a 144 go ratyfikowały. Od przystąpienia do niego wstrzymuje się dziewięć krajów: Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, Korea Północna, Egipt, Indonezja, Izrael, Indie i Pakistan. Są wśród nich te, które dysponują technologią jądrową, jak i te, które są podejrzewane o prowadzenie badań nad jej pozyskaniem.(PAP)

awl/ mc/

4810859 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)