Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa zaakceptowała wspólną misję ONZ i OPCW w Syrii

0
Podziel się

Rada Bezpieczeństwa zaakceptowała w piątek utworzenie wspólnej misji
ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która zajmie się eliminowaniem syryjskiej
broni chemicznej - podały źródła dyplomatyczne.

bEpGvIJN

Rada Bezpieczeństwa zaakceptowała w piątek utworzenie wspólnej misji ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która zajmie się eliminowaniem syryjskiej broni chemicznej - podały źródła dyplomatyczne.

Ambasador Azerbejdżanu Agszin Mehdijew, który w październiku przewodniczy Radzie, ma wysłać w ciągu najbliższych godzin list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, upoważniający go do ustanowienia wspólnej misji ONZ-OPCW, jak to zaproponował w poniedziałek sam Ban Ki Mun.

Sekretarz generalny ONZ zalecił w poniedziałek powołanie tej wspólnej misji składającej się ze stu członków, która będzie miała bazę w Damaszku i dodatkową - na Cyprze. Będzie nią kierował "specjalny koordynator cywilny".

bEpGvIJP

Jej zadaniem będzie zniszczenie do 30 czerwca 2014 roku syryjskiej broni chemicznej.

Ekipa ekspertów ONZ i OPCW przebywa w Syrii od 1 października. Zajmuje się lokalizowaniem i demontażem arsenału chemicznego. Jak poinformowały w piątek źródła ONZ, zostanie ona wzmocniona o 60 osób.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu.

OPCW otrzymała w piątek Pokojową Nagrodę Nobla. Mająca siedzibę w Hadze organizacja jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. (PAP)

bEpGvIJV

ik/ mc/

14784758

bEpGvIKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)