Notowania

nominacja
14.11.2008 16:58

Rada Etyki Mediów V kadencji odebrała oficjalne nominacje

Inicjowanie dyskusji na temat etyki dziennikarskiej i zawodowych standardów, stanie na ich straży oraz wydawanie bardziej wyrazistych oświadczeń - to niektóre cele, jakie stawia przed sobą Rada Etyki Mediów V kadencji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Inicjowanie dyskusji na temat etyki dziennikarskiej i zawodowych standardów, stanie na ich straży oraz wydawanie bardziej wyrazistych oświadczeń - to niektóre cele, jakie stawia przed sobą Rada Etyki Mediów V kadencji. *

W piątek w Warszawie jej członkowie odebrali oficjalne nominacje.

W ocenie członków REM stan polskiego dziennikarstwa pogarsza się "i to bardzo szybko". Dlatego jak podkreśliła przewodnicząca REM Magdalena Bajer "nowa kadencja Rady zapowiada się nielekko". "Zapowiada się praca ciężka, trudna i będzie potrzebna ofiarność" - powiedziała.

Bajer zapowiedziała, że REM będzie chciała odejść od dotychczasowego "ogólnikowego" stylu swoich oświadczeń. "Sytuacja jest taka w tej chwili w mediach, że trzeba się będzie wypowiadać bardziej wyraziście, dlatego, że zbrutalizowało się życie publiczne oraz udział mediów w tym życiu" - powiedziała Bajer.

Dodała, że Rada będzie chciała w swojej pracy skupić się m.in. na spotkaniach z zespołami redakcyjnymi oraz inicjowaniu debaty na temat sytuacji i roli mediów w życiu publicznym. Członkowie REM zapowiadają też, że będą śledzić i napiętnować przypadki dziennikarskiej nierzetelności choć - jak zastrzegła wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic - "Rada nie będzie klubem ścigania dziennikarzy".

W składzie V kadencji REM zasiadają: przewodnicząca - Magdalena Bajer, wiceprzewodniczący - Teresa Bochwic i Maciej Iłowiecki, sekretarz Helena Kowalik-Ciemińska oraz Ryszard Bańkowicz, Tomasz Bieszczad, Michał Bogusławski, Paweł Burdzy, Marek Łochwicki, Roman Łuczkowski, Barbara Markowska, Marta Pionkowska i Łukasz Turski.

Nowy skład REM został wybrany pod koniec września. W stosunku do poprzedniego rozszerzył się z 10 do 13 osób.

Członków REM wybierają na zasadzie konsensusu przedstawiciele Konferencji Mediów Polskich, która skupia większość mediów i środowisk dziennikarskich.

Pierwszą Radę Etyki Mediów Konferencja Mediów Polskich powołała w 1996 r.

Kadencja Rady teoretycznie trwa dwa lata. Faktycznie jest automatycznie przesuwana, to znaczy, że członkowie pozostają w Radzie także na następną kadencję. W Radzie Etyki Mediów nie mogą zasiadać osoby, które pełnią funkcje polityczne.

REM nie dysponuje żadnymi sankcjami, do jej kompetencji należy wypowiadanie się przy okazji ważnych, budzących wątpliwości etyczne zjawisk w mediach oraz w sprawach związanych z przestrzeganiem Karty Etycznej Mediów z 1995 r.

Karta mówi, że dziennikarz powinien kierować się siedmioma zasadami: prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza, uczciwości, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy, wolności i odpowiedzialności. Zasady zawarte w Karcie rozszerza Dziennikarski Kodeks Obyczajowy z 2002 r.(PAP)

js/ wkr/ mag/

Tagi: nominacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz