Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Europy krytykuje Rosję za postępowanie wobec Gruzji

0
Podziel się

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy
(ZPRE) skrytykowało w środę Rosję, zarzucając jej, że nie spełnia
swych zobowiązań w Gruzji.

bEgsIqDF

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) skrytykowało w środę Rosję, zarzucając jej, że nie spełnia swych zobowiązań w Gruzji.

W raporcie dotyczącym przestrzegania przez oba państwa zobowiązań wobec Rady Europy ZPRE pisze, że "Rosja nie spełniła większości postulatów" Rady Europy. "Można nawet powiedzieć, że cofnęła się, jeśli chodzi o minimalne warunki pożytecznego dialogu" - napisano.

Parlamentarzyści RE, którzy podczas debaty krytykowali głównie Rosję, przyjęli rezolucję, apelującą do Moskwy oraz do władz separatystycznej Osetii Południowej o zagwarantowanie możliwości dobrowolnego powrotu wszystkim osobom przemieszczonym i o powstrzymanie się przed wszelkimi działaniami, które mogłyby skłaniać osoby narodowości gruzińskiej do opuszczania miejsc zamieszkania.

bEgsIqDH

Spośród 130 tys. Gruzinów, którzy opuścili miejsca zamieszkania podczas wojny w Osetii Południowej z sierpnia 2008 roku, około 26 tys. wciąż nie powróciło do domu i mieszkają w Tbilisi oraz innych miejscach w Gruzji.

Osetia Południowa i Abchazja są dwoma separatystycznymi regionami Gruzji, których niepodległość uznała Rosja.

ZPRE podkreśla, że kwestia bezpieczeństwa "wciąż budzi niepokój" wielu osób mieszkających w Osetii Południowej i na pozostałych terenach Gruzji, a zwłaszcza w pobliżu granicy południowoosetyjskiej.

"Wciąż istnieje wiele powodów do niepewności dla wszystkich stron z powodu incydentów przygranicznych, chwytania zakładników oraz możliwości wznowienia walk" - napisano w raporcie. (PAP)

bEgsIqDN

mw/ ap/

6329

bEgsIqEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)