Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Miasta Krakowa na razie nie wystąpi do TK ws. komisji majątkowej

0
Podziel się:

Rada Miasta Krakowa odesłała w środę do projektodawcy projekt uchwały
wniesionej przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego dotyczącej wystąpienia do Trybunału
Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

Rada Miasta Krakowa odesłała w środę do projektodawcy projekt uchwały wniesionej przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego dotyczącej wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

Wniosek ma dotyczyć "stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP i Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności niektórych przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP i przepisów wprowadzających ustawy samorządowe".

Chodzi głównie o przepisy dotyczące działalności rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Jak napisano w uzasadnieniu, działania tych komisji często dotyczą nieruchomości komunalnych gminy i są ostateczne, a gmina nie ma możliwości odwołania się od tych orzeczeń.

Jak podkreślano w uzasadnieniu do projektu uchwały, kwestionowane przepisy stanowią bezpośrednią i nadmierną ingerencję ustawodawcy w prawo własności gmin. "W szczególności niezaskarżalność orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, oznaczająca brak możliwości zbadania zgodności z prawem tych orzeczeń przez organ wyższej instancji lub niezawisły sąd, uznawana jest powszechnie jako niezgodna z Konstytucją RP" - czytamy.

Radny Jerzy Woźniakiewicz z PO, która posiada największy klub w radzie miasta poinformował PAP w środę, że prezydencki projekt radni odesłali do projektodawcy w celu uzupełnienia. Pod obrady rady miasta uchwała może wrócić po wakacjach.

Pełnomocnik prezydenta ds. prawnych Andrzej Oklejak powiedział PAP, że władze miasta "chcą mieć możliwość oficjalnego odwoływania w sprawach orzeczeń Komisji Majątkowej, które budzą wątpliwości gminy na tyle poważne, że powinny być zbadane przez sąd". Dodał, że potrzeba weryfikacji decyzji komisji jest potrzebna dla obu stron.

Wątpliwości dotyczące Komisji Majątkowej zgłaszał już prezydent Krakowa w skargach kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Chodziło o brak możliwości odwołania się gminy od decyzji Komisji, przyznającej krakowskie nieruchomości stronie kościelnej, tj. opactwu cystersów i parafii Bazyliki Mariackiej. Do NSA trafiły łącznie cztery skargi Gminy Kraków, dotyczące orzeczeń wydanych przez komisję majątkową na posiedzeniach niejawnych, a pozbawiających gminę nieruchomości wielkiej wartości.

Prezydent Krakowa wywodził w skardze kasacyjnej, że komisja jest organem administracji publicznej, a jej orzeczenia powinny podlegać zaskarżeniu. Powoływał się przy tym na zawartą w konstytucji zasadę dwuinstancyjności postępowania.

W marcu br. skład siedmioosobowy NSA zawiesił postępowanie do czasu rozpoznania przez TK wniosku z 22 stycznia 2009 r. grupy posłów na Sejm RP VI kadencji o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.

W maju w sprawie planowanego wystąpienia Rady Miasta Krakowa do Trybunału Konstytucyjnego notę wydał Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Robert Nęcek.

W przekazanym PAP dokumencie podkreślił, że "z niepokojem należy przyjąć aktywność przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa i prezydencki projekt zaskarżenia decyzji Komisji Majątkowej, działającej przy MSWiA".

"Komisja ta, działająca na wzór sądu polubownego, w myśl obowiązującego prawa ma zadośćuczynić krzywdom wyrządzonym instytucjom kościelnym w okresie PRL-u. Trudno po wielu latach niesprawiedliwości dyskredytować decyzje tejże komisji" - zaznaczył.

Pod koniec czerwca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu dokonano weryfikacji zasad działania Komisji Majątkowej, która zajmuje się zwrotem bezprawnie znacjonalizowanych w PRL dóbr kościelnych.

Najważniejsze zmiany to: uczestnictwo w postępowaniu o zwrot nieruchomości wojewody, na którego terenie się ona znajduje, wyceny nieruchomości budzące wątpliwości będą przekazywane przez Komisję Majątkową stosownym organizacjom rzeczoznawców majątkowych, a wykaz wniosków pozostałych do rozpatrzenia zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA.

Według stron podpisana deklaracja "ma zapewnić rzetelne i sprawne funkcjonowanie Komisji oraz pełną przejrzystość podejmowanych przez nią decyzji". (PAP)

rgr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)