Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Ministrów przyjęła założenia Krajowej Polityki Miejskiej

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek założenia Krajowej Polityki Miejskiej, co oznacza
rozpoczęcie prac nad strategią, w której zostaną określone kierunki działań na rzecz rozwoju
polskich miast oraz źródła ich finansowania. Polityka ta ma być realizowana w latach 2014-20.

Rząd przyjął we wtorek założenia Krajowej Polityki Miejskiej, co oznacza rozpoczęcie prac nad strategią, w której zostaną określone kierunki działań na rzecz rozwoju polskich miast oraz źródła ich finansowania. Polityka ta ma być realizowana w latach 2014-20.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, celem strategicznym Krajowej Polityki Miejskiej ma być wzmocnienie zdolności polskich miast do kreowania szybszego wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców. Założenia przygotował resort rozwoju regionalnego.

Jak wskazano w komunikacie CIR, przyjęcie założeń oznacza rozpoczęcie prac nad dokumentem docelowym, w którym zostaną określone szczegółowe cele i metody realizacji polityki miejskiej. "Dokument będzie dotyczyć: ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych. Wszystkie miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej, itp." - napisano w komunikacie.

W dokumencie mają też być określone działania na szczeblu rządowym, które będą wspierać rozwój polskich miast. KPM będzie miała wpływ na warunki wykorzystania przez ośrodki miejskie funduszy europejskich.

Jak wskazano w dokumencie, nie istnieje obecnie odrębna i kompleksowa wykładnia dla prowadzenia polityki wobec miast; dokument, który zawierałby zbiór najważniejszych informacji, w tym zasad, celów i instrumentów rozwojowych. Dlatego powinna powstać jedna strategia, która ujmowałaby problemy wszystkich miast, bez względu na ich wielkość.

W założeniach zaproponowano definicję polityki miejskiej, określono wyzwania przed jakimi stoją miasta, przedstawiono propozycje głównych celów polityki miejskiej i zasady jej prowadzenia oraz zarys systemu jej koordynacji i wdrażania.

Zawarte w założeniach propozycje stanowią punkt wyjścia dla wypracowania szczegółowych rozwiązań, które będą przedmiotem szerokich konsultacji społecznych i uzgodnień z partnerami publicznymi. (PAP)

her/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)