Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada ministrów sprawiedliwości UE o ochronie ofiar przestępstw

0
Podziel się:

Tematyce ochrony ofiar przestępstw i praw obywateli w postępowaniach
karnych będą przede wszystkim dotyczyły rozmowy szefów resortów sprawiedliwości UE podczas
zaplanowanej na czwartek i piątek w Brukseli rady ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Tematyce ochrony ofiar przestępstw i praw obywateli w postępowaniach karnych będą przede wszystkim dotyczyły rozmowy szefów resortów sprawiedliwości UE podczas zaplanowanej na czwartek i piątek w Brukseli rady ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Rada JHA - szefów resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości - będzie pierwszym formalnym spotkaniem tych ministrów podczas rozpoczętej w lipcu polskiej prezydencji w Radzie UE. W czwartek rozmowy będą głównie dotyczyły spraw wewnętrznych. Kwestiom wymiaru sprawiedliwości zostaną poświęcone piątkowe obrady.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek powiedziała w środę PAP, że minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przyjedzie do Brukseli w czwartek, wówczas spotka się na nieformalnym spotkaniu z ministrami innych krajów UE. "Oficjalne piątkowe rozmowy będą dotyczyły m.in. projektów dyrektyw w sprawach Europejskiego Nakazu Ochrony oraz prawa dostępu do adwokata i powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu" - zaznaczyła.

Projekt Europejskiego Nakazu Ochrony to inicjatywa Polski i Hiszpanii. Nakaz ten ma zapewnić ofierze ochronę przed nękaniem przez sprawcę w całej UE. Inicjatywa zmierza do wzmocnienia ochrony pokrzywdzonego przed próbami nękania go w wypadkach przemieszczenia się sprawcy do innego kraju w ślad za ofiarą, która uzyskała już ochronę prawną w kraju macierzystym.

Ministerstwo Sprawiedliwości informowało wcześniej, że nakaz ten miałby być wydawany na wniosek osoby chronionej, gdy zamierza ona zmienić miejsce pobytu lub już przeniosła się do innego państwa UE. Ochrona na mocy ENO miałaby polegać na respektowaniu we wszystkich państwach Unii ograniczeń nałożonych na sprawcę i polegających na przykład na zakazie kontaktowania się z ofiarą lub zbliżania się do jej miejsca zamieszkania.

"Polska chce zakończyć prace nad tym projektem w najbliższym czasie, zwłaszcza że dwa lata temu była jednym z jego współautorów" - zaznaczyła Dębek.

Druga z projektowanych dyrektyw ma wprowadzić jednolite, minimalne normy odnośnie przysługującego osobom podejrzanym i oskarżonym w postępowaniu karnym prawa dostępu do adwokata oraz powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu. "Często może się na przykład okazać, że osoby przebywające za granicą bez znajomości języka i procedur prawnych bez pomocy adwokata staną się ofiarami pomówień prawdziwych sprawców. Dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad projektem dyrektywy o kontakcie z adwokatem" - mówił niedawno min. Kwiatkowski.

W czerwcu Komisja Europejska wskazała, że poszczególne kraje stawiają różne warunki, pod jakimi podejrzani mogą skonsultować się z adwokatem lub powiadomić rodzinę. Zdarza się, że nie mogą skontaktować się z adwokatem na etapie przesłuchania przez policję. Także dowody pozyskane bez obecności adwokata mają różny status.

Ponadto rozmowy ministrów - jak poinformował resort sprawiedliwości - mają dotyczyć spraw cywilnych i projektu rozporządzenia ustanawiającego europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym. Miałby on ułatwić transgraniczne dochodzenie wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.

We wtorek szef MSWiA Jerzy Miller mówił z kolei dziennikarzom, że rozmowy odnoszące się do tematyki, którą zajmuje się jego resort, będą dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię oraz ujednolicenia polityki azylowej oraz współpracy krajów UE w tym zakresie.

Pierwsze spotkanie unijnych ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych podczas polskiej prezydencji odbyło się w połowie lipca w Sopocie. Miało jednak charakter nieformalny. (PAP)

mja/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)