Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie umowy Ukraina-UE

0
Podziel się:

Rząd podjął w czwartek uchwałę ws. udzielenia zgody na podpisanie układu o
stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami
członkowskimi a Ukrainą. Umowa ta ustanawia także pogłębioną i kompleksową Strefę Wolnego Handlu
(DCFTA).

Rząd podjął w czwartek uchwałę ws. udzielenia zgody na podpisanie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi a Ukrainą. Umowa ta ustanawia także pogłębioną i kompleksową Strefę Wolnego Handlu (DCFTA).

Tymczasem rząd Ukrainy wstrzymał w czwartek proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Odpowiednie rozporządzenie opublikowano na stronie internetowej Rady Ministrów w Kijowie.

Zresztą już wcześniej podpisanie umowy stało pod znakiem zapytania, gdyż strona ukraińska nie spełniła dotychczas warunków Wspólnoty, m.in. wciąż więziona jest Julia Tymoszenko. Umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE wraz z umową o utworzeniu strefy wolnego handlu miała być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Jak zaznacza CIR w komunikacie przesłanym PAP, dla Polski skuteczna implementacja przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej oznaczałaby bardziej stabilne i przewidywalne sąsiedztwo - istotne zarówno w układzie geopolitycznym, jak i w kontekście polsko-ukraińskich relacji dwustronnych.

Cel stowarzyszenia to stopniowe zbliżanie się obu stron porozumienia w oparciu o wspólne wartości - podkreśla Centrum Informacyjne Rządu.

Chodzi przede wszystkim o pogłębiony dialog polityczny, wzmacnianie pokoju i stabilizacji zarówno w regionie, jak i w wymiarze międzynarodowym, pogłębianie stosunków gospodarczych i handlowych oraz współpracę w dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.

Umowa stowarzyszeniowa zakłada również prowadzenie intensywnego dialogu na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także szerzenie pokoju i sprawiedliwości międzynarodowej poprzez ratyfikowanie i wykonanie Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Układ przewiduje ponadto szeroką współpracę sektorową, skoncentrowaną na wspieraniu kluczowych reform, promowaniu wzrostu gospodarczego oraz realizację zasad dobrego rządzenia i współpracy w ponad 30 sektorach (m.in. energii, transporcie, ochronie środowiska, rozwoju i ochronie społecznej, edukacji, kultury).

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i UE jest oczekiwane podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Wilnie. UE uzależnia podpisanie umowy od uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko. UE uważa skazaną na siedem lat pozbawienia wolności polityk za ofiarę wybiórczego stosowania prawa.

W czwartek ukraiński parlament - Rada Najwyższa - zajmował się projektami ustaw umożliwiających wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicę; nie udało się jednak przyjąć żadnego z sześciu projektów ustaw w tej sprawie. "Za" głosowały zgodnie wszystkie ugrupowania opozycyjne. Przeciw byli przedstawiciele obozu rządzącego.

Następnie tego dnia na stronie internetowej Rady Ministrów w Kijowie opublikowano rozporządzenie, zgodnie z którym rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. (PAP)

mzk/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)