Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Naczelna PSL zadecyduje o utworzeniu koalicji z Platformą

0
Podziel się:

Rada Naczelna PSL zadecyduje w sobotę, czy
Stronnictwo utworzy koalicję rządową z PO. Liderzy PSL zapewniają,
że decyzja w sprawie koalicji "w zasadzie" już zapadła, a Rada ma
"klepnąć" wejście Stronnictwa do rządu PO-PSL. "Decyzja będzie na
+tak+ - podkreślił przewodniczący Rady Jarosław Kalinowski.

Rada Naczelna PSL zadecyduje w sobotę, czy Stronnictwo utworzy koalicję rządową z PO. Liderzy PSL zapewniają, że decyzja w sprawie koalicji "w zasadzie" już zapadła, a Rada ma "klepnąć" wejście Stronnictwa do rządu PO-PSL. "Decyzja będzie na +tak+ - podkreślił przewodniczący Rady Jarosław Kalinowski.

Posiedzenie Rady Naczelnej rozpocznie się o godz. 11 w siedzibie PSL na ul. Kopernika w Warszawie. O godz. 14 przewidziana jest konferencja prasowa.

Desygnowany w piątek na premiera szef PO Donald Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi ostateczny skład swojego gabinetu. Wiadomo, że ludowcy otrzymają resorty: gospodarki (dla Waldemara Pawlaka, w randze wicepremiera), rolnictwa (prawie pewna nominacja dla Marka Sawickiego), oraz pracy, lub ochrony środowiska.

Według informacji PAP, Platforma wolałaby, aby PSL objął resort pracy; jednak ludowcy obstają przy ministerstwie ochrony środowiska. "Resort pracy jest bardzo trudny, dla nas to nowy obszar. Na pewno kadrowo jesteśmy silniejsi w obszarze ochrony środowiska. Platforma, po odpadnięciu kandydatury Michała Boniego, nie ma pewniaka na funkcję ministra pracy" - powiedział PAP jeden z liderów PSL.

Jeśli ludowcy otrzymają resort ochrony środowiska to kandydatami na objęcie tego resortu są: Stanisław Żelichowski (który był już ministrem środowiska), Janusz Piechociński (w latach 1999-2001 prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz pozapartyjny ekspert - prezes BOŚ Jerzy Witold Pietrewicz. Tusk nie wykluczył wcześniej, że - po konsultacjach z Pawlakiem - zarówno resort pracy, jak i ochrony środowiska obejmą bezpartyjni fachowcy.

Nie jest też wykluczone, że PSL może też jednak otrzymać resort infrastruktury. "W tej sprawie rozmowy się jeszcze nie skończyły" - powiedział PAP jeden z liderów ludowców. W takim przypadku pewnym kandydatem PSL jest Janusz Piechociński.

Nie wiadomo też ile stanowisk wojewodów i wicewojewodów obejmie PSL. "To sprawa drugorzędna, czy to będzie 6, 3, czy jeden. Jeśli będzie zasada współodpowiedzialności, to na pewno gdzieś tam ci wojewodowie będą. Ale ilu, jacy - nie wiadomo. Nie ma takich rozmów" - powiedział PAP Marek Sawicki.

Według zapowiedzi liderów PO i PSL, ludowcy - na zasadzie "solidarnej współodpowiedzialności" - będą mieli swoich przedstawicieli w każdym ministerstwie. "Tak rozumiemy wzajemne zaufanie" - deklarowali Tusk i Pawlak.

Szef PO nie wykluczył, że wraz z Pawlakiem poczekają z ogłoszeniem składu koalicyjnego rządu do środy, kiedy to wznowione zostanie posiedzenie Sejmu. Premier zastrzegł, że ani między nim a Pawlakiem, ani między Platformą i PSL "nie ma żadnej sprawy, która choćby o minutę opóźniłaby ich pracę".

Pawlak powiedział PAP, Rada Naczelna podejmie "strategiczną" decyzję w sprawie współpracy z Platformą oraz określi "generalne" zasady tej współpracy. Poinformował, że podczas obrad zostanie przyjęta Deklaracja Koalicyjna.

Prezes PSL podkreślił, że pozytywnie ocenia fakt desygnacji Tuska na premiera. "Jesteśmy po kolejnym kroku konstytucyjnym. Teraz proces formowania rządu ma swoje umocowanie w konstytucji" - zaznaczył.

"Nie spodziewam się większej niespodzianki. Decyzja Rady będzie na +tak+" - oświadczył w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Jak dodał, Rada wysłucha informacji Pawlaka o stanie rozmów koalicyjnych i o zapisach wstępnej umowy koalicyjnej.

Również według wiceszefa PSL Jana Burego, decyzja o koalicji z PO w zasadzie już zapadła. Jak zaznaczył, rozmowy z PO idą "bardzo dobrze", co - jego zdaniem - "dobrze wróży przyszłej współpracy koalicjantów".

"Rada Naczelna podejmie kierunkową decyzję o wejściu do koalicji rządowej z PO" - powiedział PAP negocjator ludowców w sprawie koalicji, Eugeniusz Grzeszczak. Jak dodał, możliwe, że Rada zdecyduje o wejściu PSL do rządu, a kompetencje w sprawie szczegółowych ustaleń przekaże Naczelnemu Komitetowi Wykonawczemu PSL.

Zdaniem Kalinowskiego, podczas posiedzenia Pawlak przedstawi kandydatów PSL do rządu. "Takie są oczekiwanie członków Rady" - zaznaczył. Jednak nie jest to przesądzone. Pawlak powiedział PAP, że - w kwestii przedstawienia kandydatów - nie ma pośpiechu. Tusk powiedział, że w poniedziałek lub wtorek spotka się jeszcze z Pawlakiem - m.in. w sprawie kandydatów do rządu.

Według informacji PAP, jest już gotowa dwustronicowa "Deklaracja Koalicyjna" rządu PO-PSL; zawiera ona podstawowe cele nowego rządu oraz odniesienia do ideowych zasad obu partii. Do Deklaracji zostanie dołączony aneks zawierający zasady programowe PSL i PO.

"Nie ma sensu na starcie koalicji zapisywać wszystkiego w stu procentach i za chwilę wypominać sobie różnego rodzaju nieścisłości" - ocenił poseł PSL, sekretarz Rady Naczelnej Marek Sawicki. Zdaniem Burego, politycy PO-PSL do tej pory ustalili 95 proc. programu rządu koalicyjnego. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)