Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada nadzorcza TVP zaakceptowała plan zmian w spółce

0
Podziel się:

Plan przeniesienia części pracowników Telewizji Publicznej do firmy
zewnętrznej zaakceptowała w poniedziałek wieczorem rada nadzorcza TVP. Przeciwni tej propozycji
związkowcy zapowiedzieli strajk ostrzegawczy.

Plan przeniesienia części pracowników Telewizji Publicznej do firmy zewnętrznej zaakceptowała w poniedziałek wieczorem rada nadzorcza TVP. Przeciwni tej propozycji związkowcy zapowiedzieli strajk ostrzegawczy.

Chodzi o podjętą w zeszłym tygodniu przez zarząd TVP decyzję dotyczącą przekazania firmie zewnętrznej realizacji niektórych funkcji takich jak montaż, charakteryzacja i grafika oraz części funkcji dziennikarskich. Firma zewnętrzna ma być wyłoniona jesienią w przetargu. Przejmie ona również - zgodnie z planami zarządu spółki - wszystkich pracowników, którzy do tej pory realizowali te zadania w strukturze TVP. Przeniesienie ma dotyczyć 550 osób. Decyzja zarządu jest kontynuacją rozpoczętych wcześniej procesów restrukturyzacyjnych w TVP S.A.

Obradująca w poniedziałek rada nadzorcza udzieliła zarządowi rekomendacji do podejmowania dalszych działań. "Rada Nadzorcza TVP akceptuje rozwiązania, zmierzające do usprawnienia funkcjonowania spółki oraz dalszej racjonalizacji kosztów, które równocześnie pozwolą na zabezpieczenie ciągłości zatrudnienia Pracowników Telewizji" - napisano w komunikacie przesłanym PAP przez rzecznika prasowego TVP Jacka Rakowieckiego.

Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP "Wizja" w poniedziałek zapowiedział strajk ostrzegawczy. "Nie formułujemy w tej chwili żadnego terminu, zresztą zgodnie z ustawą o związkach zawodowych nie mamy obowiązku informowania pracodawcy o dacie strajku ostrzegawczego" - poinformował PAP rzecznik prasowy związku zawodowego Mariusz Jeliński. Jak podkreślił, "sytuacja jest jednoznaczna - to jest świadoma likwidacja Telewizji Publicznej".Jeliński powiedział, że związkowcy skierowali do członków rady nadzorczej pismo, w którym znalazły się podstawy prawne protestu pracowników, w tym opinia prawna zlecona przez związek. Rzecznik "Wizji" powiedział PAP, że w świetle opinii prawnej rozwiązania przyjęte przez zarząd spółki TVP S.A. są niezgodne z Kodeksem pracy i Ustawą o radiofonii i telewizji. W uzasadnieniu podjętej przez związek zawodowy uchwały ws. strajku ostrzegawczego napisano, że związkowcy już od 2009 r. postulowali uporządkowanie sytuacji zatrudnienia w spółce, m.in. zaprzestanie przez pracodawcę
korzystania z firm zewnętrznych jako pośredników w dostarczaniu "usług w podstawowym zakresie działalności spółki", a więc w zawodach takich jak dziennikarz, realizator audycji, światła, dźwięku, operator kamery, operator obrazu, operator dźwięku, montażysty, kierownik produkcji, realizator techniczny wizji, dźwięku, światła. Jak czytamy w uzasadnieniu, pracodawca zobowiązał się w 2012 r. do podpisania porozumienia ze związkowcami w tej sprawie. "Pracodawca nie dość, że nie wywiązał się z podjętych zobowiązań, to podjął działania całkowicie sprzeczne z postulatami strony związkowej (...). Decyzja ta jest całkowicie i wprost sprzeczna z postulatem Związku, wyrażonym w uchwale wszczynającej spór zbiorowy z dnia 7 września 2009 r." - brzmi treść uchwały podjętej przez zarząd "Wizji". (PAP)mce/ dsr/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)