Notowania

wiadomości
25.05.2012 15:13

Rada NFZ w poniedziałek zajmie się wnioskiem ws. Paszkiewicza

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia w poniedziałek ma zająć się wnioskiem w sprawie odwołania prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza - dowiedziała się PAP w NFZ. Rada ma wydać w tej sprawie opinię.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia w poniedziałek ma zająć się wnioskiem w sprawie odwołania prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza - dowiedziała się PAP w NFZ. Rada ma wydać w tej sprawie opinię.

Wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie Paszkiewicza złożył minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, premier może odwołać prezesa NFZ na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla szefa rządu.

Tusk zapowiedział w piątek, że będzie respektował wniosek Arłukowicza o odwołanie prezesa NFZ, jeśli będzie on podtrzymany. "Procedury trwają. Przede mną kilka rozmów ze wszystkimi zainteresowanymi, głównie z ministrem zdrowia i szefem NFZ" - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Z kolei Arłukowicz oświadczył, że wniosek o odwołanie Paszkiewicza to początek zmian w Funduszu, które będą dotyczyć m.in. systemu finansowania. Dodał, że chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia.

Paszkiewicz był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe lekarzy. NRL wezwała lekarzy, by nie podpisywali umów w sprawie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ. Medycy domagali się odwołania Paszkiewicza. Podkreślali, że samowolnie wprowadził on do umów zapisy dotyczące karania lekarzy, pomimo że zostały one usunięte z ustawy refundacyjnej.

Prezes NFZ odpowiadając na te zarzuty wskazywał, że umowy zostały przygotowane w oparciu o obowiązujące przepisy prawne, m.in. rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ws. recept.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy złożył w maju w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NFZ. Według OZZL przekroczył on swoje uprawnienia w zarządzeniu dotyczącym umowy na wystawianie recept na leki refundowane. Lekarze często narzekali na "ignorancję i arogancję" prezesa NFZ.

Z kolei Paszkiewicz krytykował w ostatnich miesiącach niektóre rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Prezes NFZ informował w marcu, że resort nie uwzględnił jego uwag do projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zdaniem Paszkiewicza bez tych zmian nowe przepisy nie powinny wejść w życie. (PAP)

pro/ bno/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz