Notowania

sytuacja na krymie
01.03.2014 20:55

Rada Północnoatlantycka spotka się w niedzielę w sprawie Ukrainy

Członkowie NATO spotkają się o godzinie 13. Komisja NATO-Ukraina zbierze się o 16.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W związku z sytuacją na Ukrainie Rada Północnoatlantycka spotka się w Brukseli niedzielę - napisał w sobotę wieczorem na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. O zwołanie Rady w trybie pilnym zaapelowała Polska.

[Aktulizacja: godz. 23:41]

Bronisław Komorowski powiedział, że w związku z sytuacją na Ukrainie Polska wystąpiła do NATO o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.

Według przedstawiciela NATO Rada Północnoatlantycka zbierze się o godz. 13. Spotkanie funkcjonującej przy głównej kwaterze Sojuszu komisji NATO-Ukraina przewidziane jest na godz. 16.

Wcześniej w sobotę Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozważenie wszelkich możliwych mechanizmów obrony jej integralności terytorialnej._ _

_ Właśnie zakończyło się moje spotkanie z partnerami z USA i UE. Przekazaliśmy im odpowiednie apele i listy. Przekazaliśmy również apel do NATO z prośbą o rozpatrzenie zastosowania wszelkich możliwości obrony integralności terytorialnej Ukrainy, obrony ukraińskiego narodu i ochrony wszystkich obiektów jądrowych, które znajdują się na terytorium Ukrainy _ - powiedział minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.

W skład Rady Północnoatlantyckiej, która jest najważniejszym organem decyzyjnym NATO, wchodzą reprezentanci wszystkich państw członkowskich NATO.

- _ Rosja musi szanować suwerenność, integralność terytorialną i granice Ukrainy _ - pisał wcześniej sekretarz generalny NATO na Twitterze.

Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius ocenił z kolei, że w obliczu możliwej inwazji rosyjskich wojsk na Krymie NATO powinno przeprowadzić konsultacje zgodnie z artykułem 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Artykuł ten stanowi, że strony traktatu _ będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron _.

O napiętej rosyjsko-ukraińskiej sytuacji przeczytasz tutaj.

Tagi: sytuacja na krymie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz