Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada przy Arcybiskupie Poznańskim: w wyborach do PE wybierzmy gwarantów dobra

0
Podziel się

O powszechne i rozważne uczestnictwo w
wyborach do Parlamentu Europejskiego zaapelowała w środę Rada
Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. Według członków Rady,
oddanie głosu, ale również dołożenie starań, aby wybrane osoby
były gwarantami rzeczywistego dobra powszechnego - to obowiązek
katolika i obywatela. 

bEhtunrF

O powszechne i rozważne uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaapelowała w środę Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. Według członków Rady, oddanie głosu, ale również dołożenie starań, aby wybrane osoby były gwarantami rzeczywistego dobra powszechnego - to obowiązek katolika i obywatela.

Jak powiedział w środę członek Rady prof. Wojciech Łączkowski, "retoryka tej kampanii wyborczej, stosowana przez konkurujących ze sobą kandydatów oraz nowoczesne metody socjotechniczne pojawiające się za ich sprawą w środkach masowego przekazu mogą zniekształcać prawdę o kandydatach lub ugrupowaniach. Chodzi o to, aby uczulić wyborców, aby nie dali się zmanipulować gołosłownymi obietnicami i bardziej lub mniej agresywną retoryką wyborczą".

"Chodzi o to, aby wybrane zostały osoby, które potrafią oddzielić rzeczywiste, trwałe, dobro ojczyzny od bieżącego interesu jakiegoś ugrupowania politycznego, czy - tym bardziej - korzyści osobistych. Z tego punktu widzenia najważniejsze są walory etyczne kandydata oraz jego kwalifikacje merytoryczne" - napisała Rada w oświadczeniu.

bEhtunrH

Według Rady wizerunki medialne polityków nie umożliwiają ich obiektywnej oceny, a decyzja o oddaniu głosu powinna być indywidualna, przemyślana i poparta wiedzą o faktach z życiorysu kandydata, jego wykształceniu, przeszłych osiągnięciach i "walorach moralnych".

"Bardzo ważną rzeczą jest, aby wybór był samodzielny, oparty na własnych obserwacjach i ocenach" - dodał prof. Łączkowski.

Jego zdaniem, wyborcy powinni wymagać od polskich posłów nie tylko dbałości o gospodarkę, ale także o umacnianie w Europie wartości stanowiących jej kulturowe korzenie.

W Radzie Społecznej zasiada kilkunastu poznańskich naukowców, prawników i lekarzy. Zajmują oni stanowiska w najważniejszych kwestiach społecznych. Przewodniczącym Rady jest prof. Bohdan Gruchman.(PAP)

bEhtunrN

rpo/ bno/ gma/

bEhtunsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)