Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radcowie za wsparciem inicjatyw bezpłatnej pomocy prawnej

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radców Prawnych zaapelowała do wszystkich wykonujących ten
zawód o aktywne włączanie się w akcje polegające na udzielaniu nieodpłatnych porad prawnych osobom
tego potrzebującym. Jednocześnie Rada chce uproszczenia przepisów podatkowych.

Krajowa Rada Radców Prawnych zaapelowała do wszystkich wykonujących ten zawód o aktywne włączanie się w akcje polegające na udzielaniu nieodpłatnych porad prawnych osobom tego potrzebującym. Jednocześnie Rada chce uproszczenia przepisów podatkowych.

"Rada zwraca się do wszystkich wykonujących zawód koleżanek i kolegów o aktywne włączanie się we wszystkie przedsięwzięcia, podejmowane tak przez organy samorządu zawodowego, jak i inne instytucje, mające na celu nieodpłatną pozasądową pomoc prawną dla osób takiej pomocy potrzebujących, których w oczywisty sposób nie stać na poniesienie kosztów" - głosi stanowisko KRRP, przekazane w środę PAP.

W swoim stanowisku radcowie wskazali również, że na przeszkodzie w prowadzeniu działalności pro bono "stoją aktualnie obowiązujące przepisy podatkowe i praktyka ich stosowania". Dlatego, zdaniem Rady, konieczne jest, aby "właściwe instytucje państwowe - pomimo trudnej sytuacji budżetu państwa w warunkach kryzysu - podjęły działania normatywne i organizacyjne usuwające wszelkie bariery dla świadczenia pomocy prawnej pro bono".

Wiceprezes KRRP Włodzimierz Chróścik powiedział PAP, że radcom chodzi o uregulowania przepisów podatkowych, m.in. dotyczących VAT i odprowadzania podatku od bezpłatnych porad. Na problem ten w tym roku zwracała już uwagę Naczelna Rada Adwokacka. W maju adwokaci zapytali resort finansów o przepisy nakazujące rejestrację obrotów za pomocą kas fiskalnych. W związku z tymi regulacjami pojawiły się bowiem wątpliwości, czy bezpłatne porady prawne podlegają obowiązkowi rejestracji w kasie fiskalnej oraz czy należy od nich odprowadzać podatek VAT.

"Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; należy podkreślić, iż nieodpłatne świadczenie usług, co do zasady, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem" - wskazywało wtedy w odpowiedzi udzielonej adwokatom Ministerstwo Finansów. Dodało, że charakter akcji bezpłatnej pomocy odsuwa na dalszy plan cel uzyskania korzyści, co oznacza, że porady udzielane w ramach akcji nie podlegają obowiązkowi podatkowemu.

Zdaniem Chróścika niezależnie od funkcjonujących interpretacji kwestia ta powinna być jednak jednoznacznie rozstrzygnięta w przepisach, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wiceprezes KRRP nie wykluczył, że w najbliższym czasie radcowie skierują pismo do ministra finansów z prośbą o ostatecznie uregulowanie zagadnień podatkowych w związku z udzielaniem bezpłatnej pomocy prawnej.

W pierwszej połowie maja podczas dorocznej akcji samorządu radcowskiego "Niebieski Parasol" prawnicy udzielili tysięcy bezpłatnych porad, najwięcej z nich dotyczyło spraw rodzinnych, spadkowych i cywilnych. Porady były udzielane w ponad 70 miejscach w Polsce. (PAP)

mja/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)