Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radio Kielce utworzy cyfrowy kanał z muzyką ludową

0
Podziel się:

Całodobowe, cyfrowe radio z muzyką ludową ma powstać jeszcze w tym kwartale w
Kielcach. Radio, które na razie nosi roboczą nazwę "RK2" ma być pierwszym cyfrowym radiem w Polsce,
nadającym wyłącznie w technologii DAB+.

Całodobowe, cyfrowe radio z muzyką ludową ma powstać jeszcze w tym kwartale w Kielcach. Radio, które na razie nosi roboczą nazwę "RK2" ma być pierwszym cyfrowym radiem w Polsce, nadającym wyłącznie w technologii DAB+.

"Wszystkie dotychczasowe eksperymenty z DAB-em polegały na tym, że były równolegle transmitowane programy w systemie cyfrowym i analogowym FM. Jeżeli nam się to uda będzie to pierwsze cyfrowe radio nadające wyłącznie w technologii DAB+" - powiedział PAP prezes Radia Kielce, Jarosław Kusto.

Radio ma nadawać 24 godziny na dobę. "Od godziny piątej rano do 24 będzie nadawało swój własny program, natomiast od północy, przez pięć godzin będzie retransmitowało antenę regionalną Radia Kielce" - zapowiedział Kusto. Jak wyjaśnił, rozgłośnia będzie starała się na razie o emisję testową nowego programu. Obecnie trwa postępowanie negocjacyjne, które ma wyłonić właściciela nadajników, które pozwolą na emisję RK2.

Według Kusto koszty redakcyjne działalności nowego programu, na początek szacowane są na ok. 300 tys. zł rocznie.

Nowego radia będzie można słuchać wyłącznie za pośrednictwem odbiorników najnowszej generacji, obsługujących radiowy sygnał cyfrowy w technologii DAB+. Docelowo zasięg "RK2" ma objąć większość obszaru województwa świętokrzyskiego.

Ekspert telekomunikacyjny, redaktor naczelny wortalu Telepolis.pl, Witold Tomaszewski pozytywnie ocenia pomysł Radia Kielce. "Emisja w technologii DAB+ jest wielokrotnie tańsza od tradycyjnej. Wynika to między innymi z faktu, że na jednej częstotliwości radia cyfrowego może zmieścić się kilka kanałów nadających w bardzo dobrej jakości" - powiedział PAP. Dodał, że słabym punktem technologii jest wciąż niska popularność odbiorników działających w cyfrowym systemie.

"Takich odbiorników nie ma na przykład w obecnych telefonach komórkowych. Niewykluczone jednak, że szybko się pojawią, bo dla producentów ich wprowadzenie nie jest problemem technologicznym. Na pewno mniejszym niż zainstalowanie w nich odbiorników telewizji cyfrowej" - ocenił. "Na razie producenci smartfonów skupiają się jednak wyłącznie na dodawaniu do telefonów odbiorników analogowych FM" - powiedział PAP Tomaszewski.

Radio Kielce ma już doświadczenie w emisji cyfrowej. Od września z nadajnika w Kielcach nadawany jest sygnał cyfrowy rozgłośni regionalnej w pakiecie z innymi programami Polskiego Radia - PR1, PR2, PR3 i Radia dla Ciebie. Jest odbierany w promieniu kilkunastu kilometrów od nadajnika w centrum Kielc. Ten eksperyment zgodnie z obowiązującą umową z właścicielem nadajnika ma potrwać do 10 marca.

"Zależy nam na kontynuowaniu tej emisji. Do 10 marca nadajemy w oparciu o umowę, którą mamy ze spółką Emitel. Staramy się, aby w oparciu o nowe rozstrzygnięcie oprócz dotychczasowych kanałów pojawiło się także RK2" - zadeklarował prezes Radia Kielce.

DAB+ (z ang. Digital Audio Broadcasting) jest jedną z technik bezprzewodowej, naziemnej emisji cyfrowej programów radiowych. Technologia ta pozwala na nadawanie wysokiej jakości dźwięku oraz rozbudowanych serwisów tekstowych, na przykład wiadomości dla kierowców czy informacji o emitowanych utworach muzycznych. Dziś taką rolę w bardzo ograniczonym zakresie pełni system RDS, instalowany m.in. w odbiornikach samochodowych.

Radio Kielce S.A. jest regionalną rozgłośnią Polskiego Radia. Nadaje od 2 października 1952 roku. Oprócz regionu świętokrzyskiego jego sygnał analogowy jest odbierany także w województwach lubelskim, mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. (PAP)

mjk/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)