Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radio Watykańskie ma 80 lat

0
Podziel się:

Radio Watykańskie kończy w sobotę 80 lat. Rozgłośnię założył sam wynalazca
radia Guglielmo Marconi na prośbę Piusa XI. W 1929 roku papież ten zwrócił się do Marconiego z
prośbą o przestudiowanie możliwości wykorzystania jego odkrycia w pracy apostolskiej.

Radio Watykańskie kończy w sobotę 80 lat. Rozgłośnię założył sam wynalazca radia Guglielmo Marconi na prośbę Piusa XI. W 1929 roku papież ten zwrócił się do Marconiego z prośbą o przestudiowanie możliwości wykorzystania jego odkrycia w pracy apostolskiej.

Pierwszą audycję Radio Vaticana nadało 12 lutego 1931 roku. Tego dnia około godziny 17 Pius XI zasiadł przed małą skrzyneczką - prototypem mikrofonu - i zwrócił się do wiernych. Mówiąc po łacinie, drżącym z przejęcia głosem, papież zacytował fragmenty Biblii: "Słuchajcie niebiosa, co mówię, niech słucha ziemia ust moich. Usłyszcie o tym, wszystkie ludy, nakłońcie ucha, wszyscy mieszkańcy świata. Słuchajcie, wyspy i uważajcie, narody z daleka".

Papieskie orędzie powtórzono następnie w kilku językach: po włosku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku, a także po polsku i rosyjsku.

Pius XI był, jak się podkreśla, zafascynowany radiem i przekonany o jego użyteczności oraz uniwersalnym znaczeniu. Gratulując Marconiemu powiedział: "Uchwycił pan coś, czego nie widać, nie czuć, czego nie da się dotknąć dłonią, a co udało się umysłowi człowieka okiełznać, poddać sobie".

Początkowo Radio Watykańskie transmitowało tylko przemówienia Piusa XI; na jego antenie czytano również dziennik "L'Osservatore Romano".

24 grudnia 1936 roku po raz pierwszy nadano na jego falach papieskie orędzie bożonarodzeniowe. Pierwsza audycja w języku polskim wyemitowana została w listopadzie 1938 roku.

Gdy wybuchła druga wojna światowa, przemówienie w papieskiej rozgłośni wygłosił prymas Polski kardynał August Hlond mówiąc: "Polsko, jeszcześ nie stracona". W styczniu 1940 r. właśnie to radio jako pierwsze poinformowało o obozach zagłady. Spotykało się z szykanami ze strony hitlerowców i włoskich faszystów, niektórych jego pracowników aresztowano.

W 1950 roku na apel biskupów z całego świata zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup nowego sprzętu dla rozgłośni, który po kilku miesiącach został wręczony Piusowi XII. W tym samym roku zaczęto nadawać audycje po chińsku.

Paweł VI już kilka dni po swym wyborze w 1963 roku odwiedził siedzibę Radia, by podkreślić jego znaczenie w dziele ewangelizacji. To za jego pontyfikatu zaczął się nowy, ważny rozdział w dziejach rozgłośni, która towarzyszyła papieżowi w jego zagranicznych pielgrzymkach.

Jednak czas największego rozkwitu watykańskiego radia przypadł na lata pontyfikatu Jana Pawła II. Rozgłośnia była z polskim papieżem w każdym zakątku świata podczas jego 104 zagranicznych podróży. Radio, które samo nazywa siebie "głosem papieża", ma obecnie około 40 redakcji, nadających programy w 47 językach.

Watykańska rozgłośnia dostępna jest także w Internecie. Od niedawna emituje nieliczne reklamy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)