Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radni Częstochowy za włączeniem 36,5 ha do KSSE

0
Podziel się:

Radni Częstochowy chcą, by 36,5 ha w rejonie ulic Leśnej i Kusięckiej
włączono do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Lokalne władze liczą, że dzięki temu
uda im się przyciągnąć do miasta inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.

Radni Częstochowy chcą, by 36,5 ha w rejonie ulic Leśnej i Kusięckiej włączono do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Lokalne władze liczą, że dzięki temu uda im się przyciągnąć do miasta inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.

Rada Miasta przyjęła w czwartek intencyjną uchwałę w tej sprawie.

"Pomoc publiczna przyznawana inwestorom w ramach SSE, a także doświadczenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów bez wątpienia wzmocni atrakcyjność obu tych obszarów, a tym samym zwiększy prawdopodobieństwo ulokowania tam tak potrzebnych Miastu inwestycji produkcyjnych generujących powstanie w mieście nowych miejsc pracy" - głosi uzasadnienie uchwały.

Rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj zaznaczył, że przyjęcie uchwały nie przesądza jeszcze, że te tereny faktycznie zostaną włączone do KSSE. Obszar stref ekonomicznych można zmienić rozporządzeniem Rady Ministrów. Uchwała radnych dopiero rozpoczyna tę procedurę. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozytywnej opinii zarządu województwa i skierowanie formalnego wniosku do ministra gospodarki.

Jeszcze kilka miesięcy temu częstochowskie władze chciały, by część terenów, o których mowa w czwartkowej uchwale, została włączona do Wałbrzyskiej SSE. Teraz o wiele bardziej prawdopodobne wydaje się powiększenie KSSE, która już działa w Częstochowie. Dziś ma ok. 48 ha, na których są dwa zakłady TRW Polska oraz zakłady Stolzle, Guardian i GST Automotive Safety Poland.

Przedstawiciele magistratu chcą, by strefa powiększyła się o niezabudowane tereny, na których mogą powstać nowe inwestycje produkcyjne. Propozycja spotkała się już z aprobatą zarządu KSSE. Chodzi o stanowiące własność gminy tereny o powierzchni ponad 23 ha położone na południe od ul. Leśnej oraz należące do Skarbu Państwa tereny przy ul. Kusięckiej o łącznej powierzchni ponad 13 ha.

Atutem pierwszego terenu jest sąsiedztwo planowanej obwodnicy autostrady A1 oraz istnienie dla niego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym ten teren przeznaczony jest pod działalność produkcyjno-usługową. Dla terenu tego opracowywany został projekt techniczny budowy pełnej infrastruktury technicznej, który stanie się podstawą wystąpienia o środki pomocowe UE w ramach konkursu na infrastrukturalne przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Drugi teren zlokalizowany jest w strefie aktywności gospodarczej, w centralno-wschodniej części miasta, przy wyremontowanej przy wsparciu środków unijnych ul. Legionów. Także dla tego obszaru istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczający teren pod działalność produkcyjną oraz opracowywany został projekt techniczny budowy pełnej infrastruktury technicznej.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje od 1996 r. i jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obejmuje ponad 2000 ha w 35 miastach. Dotychczas pozyskała ponad 200 podmiotów gospodarczych, z których ponad 100 już prowadzi aktywną działalność, a pozostałe są w różnych fazach realizacji projektów. Firmy te zainwestowały łącznie już ponad 4,4 mld euro oraz utworzyły około 37 tys. nowych miejsc pracy.(PAP)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)