Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Radni Płocka nie przyjęli uchwały o emisji obligacji

0
Podziel się

Radni Płocka nie przyjęli we wtorek projektu uchwały o emisji obligacji
miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. By uchwała została przyjęta zabrakło jednego głosu.
Celem emisji miała być spłata kredytów.

bEpESuXp

Radni Płocka nie przyjęli we wtorek projektu uchwały o emisji obligacji miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. By uchwała została przyjęta zabrakło jednego głosu. Celem emisji miała być spłata kredytów.

Za emisją obligacji głosowało 12 radnych, w tym PO, przeciwko było 8, w tym radni PiS i część radnych SLD, a wstrzymało się 4 radnych.

Dla przyjęcia uchwały o emisji obligacji miejskich wymagana była bezwzględna większość głosów - oznacza to, że w przypadku 25-osobowej rady miasta Płocka potrzebnych było 13 głosów poparcia.

bEpESuXr

Jak informował wcześniej płocki Urząd Miasta, oferta obligacji miejskich, skierowana do inwestorów indywidualnych, miała nastąpić w 2013 r. Planowany termin wykupu obligacji określono na lata 2021-25.

Według projektu emisja obligacji w 2013 r. miała "pozwolić zoptymalizować zadłużenie miasta i spowodować, że obsługa zaciągniętych wcześniej zobowiązań stanie się tańsza, przez co wzrosną możliwości inwestycyjne budżetu Płocka".

Celem emisji miała być spłata sześciu kredytów bankowych, zaciągniętych przez Płock w latach 2008-12. "Zamiana kredytów bankowych na środki uzyskane z emisji obligacji gminnych niesie dużą korzyść finansową dla samorządu, niższe oprocentowanie uzyskanej pożyczki. A co za tym idzie zmniejsza środki, które corocznie trzeba przeznaczyć na obsługę długu miasta" - tłumaczył płocki Urząd Miasta.

Projekt zakładał emisję 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda wartych w sumie 86 mln 850 tys. zł.

bEpESuXx

Płock był pierwszym w kraju miastem, które po 1945 roku wyemitowało obligacje. Emisja tych papierów miała miejsce w 1993 r., a uzyskane wtedy środki - ponad 820 mln ówczesnych złotych (przed denominacją) - posłużyły m.in. do sfinansowania budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody.

W latach następnych Płock przeprowadził jeszcze trzy emisje obligacji, ostatnią w 2010 r. o wartości 80 mln zł. Pozyskane wówczas wpływy przeznaczono na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Nieprzyjęcie projektu uchwały o emisji obligacji spowodowało, że we wtorek wieczorem zawieszono obrady radnych Płocka. Zostaną one wznowione w czwartek. Do tego czasu ma zostać wprowadzona korekta do dwóch projektów uchwał z wtorkowego porządku obrad, uwzględniających pozyskanie środków z emisji obligacji, w tym do projektu o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy-Miasto Płock na lata 2013-30. (PAP)

mb/ tpo/

bEpESuXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)