Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Radni sejmiku warmińsko-mazurskiego przeciw zmianom ws. janosikowego

0
Podziel się

Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego krytykują uchwalone przez
posłów zmiany dotyczące tzw. janosikowego. Podkreślają, że z powodu zmian województwo straci 20 mln
zł subwencji w 2014 roku. Domagają się rekompensaty z budżetu państwa.

bEqixYrV

Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego krytykują uchwalone przez posłów zmiany dotyczące tzw. janosikowego. Podkreślają, że z powodu zmian województwo straci 20 mln zł subwencji w 2014 roku. Domagają się rekompensaty z budżetu państwa.

Chodzi o przyjęte w ubiegły piątek przez Sejm zapisy nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego odnoszące się do tzw. janosikowego, które ma uiścić województwo mazowieckie w 2014 r. Województwo to miało zapłacić 640 mln zł, jednak na mocy noweli kwota ma być zmniejszona do 400 mln zł, a pozostałe 240 mln zł ma zostać zapłacone w latach 2015-2017.

Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Do tej pory woj. warmińsko-mazurskie dostawało ponad 63 mln zł "janosikowego", czyli ponad 5 proc. całości budżetu regionalnego.

bEqixYrX

Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego na sesji we wtorek przyjęli stanowisko, w którym wyrażają "kategoryczny sprzeciw" wobec zapisów uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

"Uchwalona przez Sejm ustawa zmienia w radykalny sposób finansowanie samorządu, w momencie w którym zgodnie z wymogami ustawowymi oraz założeniami inwestycyjnymi przygotowane zostały już projekty Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz projekt budżetu na 2014 rok. Przyjęta ustawa pozbawia województwo warmińsko-mazurskie kwoty subwencji regionalnej w wysokości 20 mln zł" - przyjęli radni w stanowisku.

W ich ocenie dotychczasowy sposób przekazywania pieniędzy był właściwy i zapewniał wsparcie finansowe uboższych województw. Podkreślili też, że zmiany wprowadzone przez Sejm oznaczają dla większości województw zmniejszenie wydatków w przyszłorocznych budżetach.

Zdaniem radnych, "zaniepokojenie musi budzić fakt, iż przy i tak znaczących dysproporcjach w rozwoju gospodarczym województw, spowodowanych długoletnim niedofinansowaniem m.in. warmińsko-mazurskiego", Sejm uchwalił przepisy mogące znacznie te różnice pogłębić.

bEqixYsd

W przyjętym dokumencie zapisano, że "województwo warmińsko-mazurskie oczekuje stosownej rekompensaty z tytułu utraty tych środków w formie dotacji z budżetu państwa w 2014 roku". (PAP)

ali/ eaw/ mow/

bEqixYsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)