Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów

0
Podziel się:

W październiku w Radomiu rozpocznie się akcja darmowego szczepienia seniorów
przeciwko grypie. Szczepionki dla około 3,6 tys. osób sfinansuje miasto. Akcja taka prowadzona jest
tu po raz dziewiąty.

W październiku w Radomiu rozpocznie się akcja darmowego szczepienia seniorów przeciwko grypie. Szczepionki dla około 3,6 tys. osób sfinansuje miasto. Akcja taka prowadzona jest tu po raz dziewiąty.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Piechota-Kaim, z bezpłatnej szczepionki będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 65 lat i są w tym mieście zameldowani. Szczepienia zorganizuje Radomski Szpital Specjalistyczny.

Na bezpłatne szczepienia dla seniorów miasto przeznaczyło - podobnie jak w roku ubiegłym - 80 tys. zł. Rzeczniczka podkreśliła, że akcja ta cieszy się zawsze dużym powodzeniem w wśród starszych radomian.

O korzystanie ze szczepionek finansowanych przez samorządy apelowała kilka dni temu kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego prof. Lidia Brydak.

Jak mówiła PAP, "nie ma określonych terminów co do wykonywania szczepień przeciwko grypie, ale osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny zaszczepić się, gdy tylko szczepionka na dany sezon jest dostępna". Dotyczy to m.in. dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, osób przewlekle chorych.

W ub. roku w Polsce szczepieniom przeciw grypie poddało się ok. 3,7 proc. ogółu obywateli, co stawia nas na przedostatnim miejscu w Europie.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV, dzieci poniżej 2. roku życia oraz kobiety w ciąży. (PAP)

ilp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)