Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Blisko 500 osób znajdzie pracę w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

0
Podziel się:

Blisko 500 osób może do końca 2015 r. znaleźć zatrudnienie w Centrum
Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, które po rozbudowie ma być największą tego typu placówką w
kraju - zapowiedziała na konferencji w Radomiu marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Blisko 500 osób może do końca 2015 r. znaleźć zatrudnienie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, które po rozbudowie ma być największą tego typu placówką w kraju - zapowiedziała na konferencji w Radomiu marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Według Kopacz to ważna wiadomość dla mieszkańców tego miasta, w którym od lat utrzymuje się wysokie bezrobocie; w samym mieście Radomiu stopa bezrobocia wynosi blisko 24 proc., w powiecie radomskim ponad 31 proc.

Kopacz podkreśliła, że dla niej - jako lekarza i byłego ministra zdrowia - rozbudowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego to bardzo cenna inicjatywa. "Szybkie powiadomienie o zdarzeniu to jest zwiększenie szansy przeżycia tego, który uległ wypadkowi lub nagle zachorował. Ten czas to jest takie kupowanie sobie szansy na życie" - zaznaczyła Kopacz.

Jak poinformował uczestniczący w konferencji wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, do końca tego roku CPR w Radomiu ma być rozbudowany. Na ten cel minister administracji i cyfryzacji przeznaczył 3,5 mln zł. W przyszłym roku dobudowana część ma być wyposażana. Całe przedsięwzięcie ma być gotowe do końca 2015 roku.

Pieniądze na rozbudowę pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Jak zaznaczył Kozłowski, MAC podjęło decyzję w tej sprawie m.in. ze względu na możliwość szybkiej rozbudowy już istniejącej infrastruktury radomskiego CPR.

Według wojewody mazowieckiego do końca 2013 r. w CPR w Radomiu ma być zatrudnionych 60 operatorów numerów alarmowych (obecnie 32), a rozbudowa - jak zaznaczył - pozwoli na stworzenie 100 stanowisk operatorskich. W miarę przejmowania pozostałych numerów alarmowych (m.in. 997, 998, 999) liczba osób zatrudnionych może wzrosnąć nawet do 400-500 osób.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, tak jak pozostałe 16 CPR w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych; chodzi o odebranie takiego zgłoszenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy w związku ze zgłoszeniem.

CPR w Radomiu będzie obsługiwało zgłoszenia alarmowe z obszaru województwa mazowieckiego (oprócz Warszawy, która ma osobne CPR). Centrum w Radomiu będzie mieć też możliwość obsługi zgłoszeń z terenu całego kraju, a także przejmować zgłoszenia od innych CPR, w razie awarii któregoś z nich.

Radomski CPR został uruchomiony na początku 2013 r. i stopniowo obejmuje swoim działaniem coraz większy obszar województwa mazowieckiego.

Według rzecznika MAC w związku z potencjałem, jakim dysponuje CPR w Radomiu, rozważane jest zlokalizowanie tam w przyszłości centrum technicznego Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR), czyli struktury, która będzie odpowiadała za niezawodne działanie narzędzi informatycznych SPR na terenie kraju. (PAP)

ilp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)