Notowania

wiadomości
10.11.2012 23:47

Radom: Finał konkursu kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego

Kompozycja Bartosza Kowalskiego-Banasewicza zdobyła pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum". Finał konkursu odbył się w sobotę wieczorem w Radomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kompozycja Bartosza Kowalskiego-Banasewicza zdobyła pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum". Finał konkursu odbył się w sobotę wieczorem w Radomiu.

Drugie miejsce zajął utwór Adama Porębskiego, a trzecie ex aequo Wojciecha Błażejczyka i Ignacego Zalewskiego, który jako najmłodszy z kompozytorów (22 lata) otrzymał też nagrodę specjalną w postaci lekcji mistrzowskich u prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Zwycięska kompozycja Bartosza Kowalskiego nosi tytuł "Prismatic Shapes", czyli "Pryzmatyczne kształty". Laureat powiedział dziennikarzom, że inspiracją do napisania utworu było światło lasera, które przepuszczane przez szklane przedmioty daje różne ciekawe efekty. "Uznałem, że podobne skojarzenia można odnaleźć także w muzyce" - tłumaczył kompozytor.

Oceniający finałowe partytury wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki stwierdził, że choć poziom konkursu był wyrównany, to jednak zwycięstwo Kowalskiego było bezsporne.

Juror chwalił zdobywcę pierwszego miejsca za dobrą technikę kompozytorską. "Kompozytor specjalnie ograniczył środki, żeby napisać krótki utwór wysnuty z jednego motywu" - wyjaśnił Penderecki. Dodał, że "Pryzmatyczne kształty" to utwór, który można zagrać na każdym koncercie i który poprzez swoją formę wciąga nawet osoby nieobyte z muzyką współczesną.

Bartosz Kowalski-Banasewicz (ur. 1977) studiował w klasie kompozytorskiej Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1997 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Jego utwory wykonywane były w kraju i za granicą, m.in. przez Polską Orkiestrę Radiową, Chór "Schola Cantorum Gedanensis".

Na zorganizowany po raz pierwszy w Radomiu Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum" napłynęło blisko 50 utworów od kompozytorów z całego świata. W pierwszym etapie konkursu zakodowane prace oceniało trzyosobowe jury. W jego skład weszli główny organizator konkursu, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej Maciej Żółtowski oraz kompozytorzy: Paul Patterson i Piotr Moss. Do finałowego konkursu jury zakwalifikowało utwory czterech kompozytorów z Polski oraz dwóch zagranicznych - z Wielkiej Brytanii i Serbii.

Podczas sobotniego finału utwory te po raz pierwszy publicznie wykonała Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Macieja Żółtowskiego. Następnie zwycięzców wskazał Krzysztof Penderecki.

Nazwa konkursu "Arboretum" nawiązuje do pasji prof. Pendereckiego. Znany kompozytor mieszkający w odrestaurowanym dworze w Lusławicach (Małopolskie) założył w 5-hektarowym parku dworskim arboretum z blisko 1800 gatunków drzew i krzewów z całego świata.

Sam kompozytor powiedział PAP podczas wcześniejszej wizyty w Radomiu, że planowanie i sadzenie ogrodu można porównać z planowaniem partytury. "Nie można sadzić drzewa gdziekolwiek się chce, tak jak nie można byle gdzie stawiać nut. To musi być bardzo przemyślane" - tłumaczył Penderecki.

Mecenasem konkursu jest ITM Group. Konkurs dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Radomia oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

ilp/ zab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz