Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Kwesta na renowację zabytkowych grobów

0
Podziel się:

Trzydniową kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej
nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu rozpoczął w piątek Społeczny Komitet Ochrony
Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Trzydniową kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu rozpoczął w piątek Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Jak powiedział PAP wiceprezes Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Sławomir Adamiec, w tym roku kwestujący zbierać będą pieniądze na renowację grobu rodziny Kobierskich i Piotra Błochowicza.

Nagrobek uwieńczony jest unikatową żeliwną stelą z połowy XIX wieku. Pierwotnie została ona umieszczona w centrum dużej płyty, nakrywającej kryptę nisko nad gruntem. W jej ścianach zainstalowano tablice inskrypcyjne upamiętniające ośmioro członków rodziny Kobierskich i radomskiego kupca Piotra Błochowicza. Równie cenna jest otaczająca pole grobowe żeliwna balustradka z motywami strzał, wolut i łuków.

W planach jest także renowacja pochodzącego z XIX-wieku nagrobka rodzony Mierzyńskich. Upamiętnia on m.in. Floriana Mierzyńskiego, sędziego pokoju w Radomiu.

Radomski komitet organizuje kwesty z okazji Wszystkich Świętych od kilkunastu lat. Borą w nich udział znani radomianie, politycy, działacze społeczni i młodzież. W tym roku kwesta prowadzona będzie od 1 do 3 listopada.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu ma ponad 200 lat; powstał w 1812 r. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do lat 70. XX w., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego.

Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii. (PAP)

ilp/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)