Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radom: Magistrat chce obniżyć opłaty za odbiór śmieci

0
Podziel się:

Obniżenie stawek za odbiór śmieci w Radomiu zapowiedział we wtorek prezydent
miasta Andrzej Kosztowniak. Na zmianach, które najwcześniej będę obowiązywać od lutego 2014 r.,
najbardziej skorzystają segregujący śmieci mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

bEssOmvF

Obniżenie stawek za odbiór śmieci w Radomiu zapowiedział we wtorek prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. Na zmianach, które najwcześniej będę obowiązywać od lutego 2014 r., najbardziej skorzystają segregujący śmieci mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Według Kosztowniaka obniżka opłat jest możliwa, ponieważ okazało się, że koszty odbioru śmieci są niższe niż zakładano w momencie wprowadzania nowego systemu. Chodzi m.in. o wysokość stawek ustalonych w przetargach na wybór firm odbierających od mieszkańców odpady.

Według nowego pomysłu magistratu nie zmienią się stawki za odbiór odpadów niesegregowanych. Mniej o 2 do 8 zł miesięcznie zapłacą natomiast mieszkańcy segregujący śmieci. Jak wyjaśniał dziennikarzom prezydent miasta, władze Radomia chcą w ten sposób promować selektywną zbiórkę odpadów.

bEssOmvH

Obecnie w Radomiu opłaty za odbiór śmieci uzależnione są od metrażu mieszkania i od tego, czy mieszkańcy segregują odpady. Teraz dodatkowo władze miasta chcą wprowadzić inne stawki dla segregujących odpady mieszkańców domków jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych.

W przypadku mieszkania o powierzchni przekraczającej 30 m kw., jednak nie większej niż 70 m kw., zamiast 30 zł miesięcznie opłata wynosiłaby 24 zł (budynki wielorodzinne) i 28 zł (budynki jednorodzinne). W przypadku gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 70 m kw., zamiast 40 zł mieszkańcy płaciliby 32 zł (budynki wielorodzinne) i 38 zł (domki jednorodzinne). Zmianie nie ulegnie natomiast opłata w wysokości 18 zł w przypadku mieszkań o metrażu do 30 m kw.

Stawki za odbiór śmieci niesegregowanych nadal mają wynosić od 24 do 50 zł, w zależności od wielkości lokalu mieszkalnego.

Prezydent Radomia zaznaczył, że w związku ze zmianami stawek mieszkańcy po raz drugi będą musieli złożyć w magistracie deklaracje.

bEssOmvN

"Niestety ustawodawca nie przewidział sytuacji, że można dokonać zmiany w systemie, choćby samej kwoty. Bez względu na to, czy obniżamy o 10 groszy, czy o 8 zł, musimy powtórzyć ten sam proces od nowa" - wyjaśnił Kosztowniak. Dodał, że nowe stawki mogą być wprowadzone najwcześniej od lutego 2014 r.(PAP)

ilp/ pad/ ura/

bEssOmwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)