Notowania

wiadomości
25.10.2013 16:08

Radom: Otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego

11 km bieżących akt zmieści się w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Radomiu, którą otworzono w piątek. Budowa obiektu przypominającego otwartą księgę trwała przeszło dwa lata i pochłonęła około 12,3 ml zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*11 km bieżących akt zmieści się w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Radomiu, którą otworzono w piątek. Budowa obiektu przypominającego otwartą księgę trwała przeszło dwa lata i pochłonęła około 12,3 ml zł. *

W piątkowej uroczystości otwarcia placówki w Radomiu uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Nowe archiwum to budynek trzykondygnacyjny, o powierzchni przeszło 2,4 tys. m kw. W magazynach archiwalnych o powierzchni 959 m kw. można pomieścić ponad 11 kilometrów bieżących akt. Oprócz pomieszczeń do magazynowania dokumentów znalazła się tam m.in. sala konferencyjna, sala wystawowa, pracownie naukowe oraz pracownie konserwacji, digitalizacji i opracowania zbiorów i biblioteka.

Zasób radomskiego archiwum liczy prawie 4 km dokumentacji. Najstarsze z dokumentów pochodzą z XIV w. Radomskie archiwum ma bogatą dokumentację dotyczącą administrowania dobrami rządowymi na terenie dawnych guberni: radomskiej, lubelskiej, kieleckiej, siedleckiej. Posiada też bogaty zbiór kartograficzny, plakaty i afisze (od końca XIX w. do czasów współczesnych), unikatowy zbiór nalepek piwnych z okresu międzywojennego.

Wśród innych ciekawych dokumentów są m.in. akt z 1679 roku potwierdzający przywileje dla miasta Zwolenia z podpisem i pieczęcią króla Jana Sobieskiego, dokumentacja projektowa Akademii Zamojskiej, dokumenty Żydów z radomskiego getta.

Archiwum Państwowe w Radomiu powstało w 1920 r. W latach 1921-1963 pięciokrotnie zmieniało siedzibę. Od 1963 roku mieści się w dawnym ratuszu, usytuowanym w centrum radomskiego rynku. Budynek powstał w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił on funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu znajduje się przy ul. Wernera, niedaleko największego radomskiego targowiska "Korej". Dawny ratusz, w którym do tej pory znajdowało się archiwum, przejmie miasto.

W Polsce działają 34 archiwa państwowe. Placówka w Radomiu będzie drugim oddanym w tym roku do użytku obiektem, który został zaprojektowany od podstaw w celu ochrony dokumentów o historycznym znaczeniu. Pierwszym był otwarty na początku października gmach Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim. Do końca roku do użytku zostanie oddana jeszcze siedziba archiwów w Zielonej Górze.

Prace remontowe prowadzone są w Gdańsku, Lublinie, Warszawie i Katowicach. W planach resortu kultury jest także budowa siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie oraz inwestycje w Rzeszowie, Białymstoku i Bielsku - Białej.(PAP)

ilp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz