Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Przedłużone śledztwo ws. usuwania krzyży z komendy

0
Podziel się:

Do końca marca zostało przedłużone śledztwo w sprawie ewentualnego
przekroczenia uprawnień przez komendanta miejskiego policji w Radomiu; chodzi o usunięcie krzyży z
radomskiej komendy.

Do końca marca zostało przedłużone śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez komendanta miejskiego policji w Radomiu; chodzi o usunięcie krzyży z radomskiej komendy.

Śledztwo miało zakończyć się do piątku. Zostało jednak przedłużone o kolejny miesiąc. Jak powiedziała PAP szefowa Prokuratury Rejonowej w Kozienicach Bogusława Pereta, w trakcie przesłuchań świadków pojawiły się nowe okoliczności, które wymagają zweryfikowania.

Prowadząca śledztwo prokuratura w Kozienicach przyjęła jako kwalifikację prawną przepis Kodeksu karnego mówiący o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Przekroczenie to miało mieć znamiona opisane w art. 196 kk dotyczącym obrazy uczuć religijnych innych osób, publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Informację o anonimowym donosie policjantów na komendanta radomskiej policji Karola Szwalbego do szefa mazowieckiej policji nagłośniły lokalne media w sierpniu ub. roku. Według doniesień prasowych komendant nakazał usunąć krzyże w komendzie w Radomiu i podległych jej komisariatach. Sekretarkę, która sprzeciwiła się usunięciu krzyża, miał przesunąć na inne stanowisko. Miał także namawiać policjantów, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Doniesienie do prokuratury ws. usuwania krzyży przez radomskiego komendanta policji złożył w prokuraturze Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Według wnioskodawców komendant Szwalbe, "bezprawnym działaniem obraził ich uczucia religijne poprzez publiczne wielokrotne znieważenie krzyża".

Szwalbe w liście otwartym skierowanym do swoich podwładnych oświadczył, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży i nie zniechęcał funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce. Przyznał, że jako osoba niewierząca zdecydował, że w jego gabinecie i sekretariacie będą tylko symbole państwowe.

Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie zakończyła natomiast Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Według rzeczniczki mazowieckiej policji Alicji Śledziony, nie wykazało ono naruszenia prawa przez komendanta radomskiej policji.(PAP)

ilp/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)