Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Radom: W czerwcu odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich

0
Podziel się

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego przedstawił w poniedziałek
ostateczną wersję pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich, który stanie w centrum Radomia. Monument ma
być odsłonięty 18 czerwca, kiedy przypada rocznica urodzin tragicznie zmarłego prezydenta.

bCZGRTWt

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego przedstawił w poniedziałek ostateczną wersję pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich, który stanie w centrum Radomia. Monument ma być odsłonięty 18 czerwca, kiedy przypada rocznica urodzin tragicznie zmarłego prezydenta.

Pomnik pary prezydenckiej ma mieć 2,5 metra wysokości. Stanie przy głównej w Radomiu ulicy Żeromskiego - w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i kościoła Ojców Bernardynów.

U dołu, po bokach monumentu, mają znaleźć się dwie płyty z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego, poseł PiS Marek Suski powiedział, że ostateczny kształt pomnika nieco różni się od wersji, którą zaprezentowano dziennikarzom wiosną ub. roku.

bCZGRTWv

Jak wyjaśniał parlamentarzysta, postacie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii zostały nieznacznie zwrócone w swoją stronę. "To zwrócenie się do siebie jest metaforą bliskości. Lech i Maria Kaczyńscy byli bardzo zżytym małżeństwem" - zaznaczył Suski. Dodał, że Maria Kaczyńska - która jak podkreślał - była prawdziwą damą, w ostatecznej wersji trzyma torebkę kopertówkę.

Pomnik ma być odsłonięty 18 czerwca. Suski zapowiedział, że na uroczystości obecni będą Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

Odsłonięciu monumentu ma towarzyszyć wystawa plenerowa poświęcona tragicznie zmarłej parze prezydenckiej i innym ofiarom katastrofy.

Autorem pomnika jest Andrzej Renes, który ma na swoim koncie wiele pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicę pamiątkową ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

bCZGRTWB

Do tej pory Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego uzbierał 170 tys. zł, czyli - według Suskiego - trzy czwarte potrzebnej kwoty. Od prawie roku w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel. Wśród mieszkańców rozprowadzane są cegiełki. Suski zapowiedział, że będą one nadal sprzedawane w Radomiu oraz w Warszawie, m.in. podczas marszu i mszy z okazji 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. (PAP)

ilp/ son/ jra/

bCZGRTWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)