Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radomski skansen o związkach Chopina z braćmi Kolbergami

0
Podziel się:

Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Wsi Radomskiej w
Radomiu chce poprzez konkursy i koncerty przybliżać w Polsce i na Ukrainie związki Chopina ze
znanym etnografem i folklorystą Oskarem Kolbergiem oraz z jego braćmi Wilhelmem i Antonim.

*Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu chce poprzez konkursy i koncerty przybliżać w Polsce i na Ukrainie związki Chopina ze znanym etnografem i folklorystą Oskarem Kolbergiem oraz z jego braćmi Wilhelmem i Antonim. *

Projekt, który realizuje radomski skansen, nosi tytuł "Chopin a Kolbergowie - wizerunek pianisty".

"Chcemy promować - w kraju i za granicą - Chopina oraz jego związki z braćmi Kolbergami, którzy znali artystę, mieli swój wkład w tworzenie jego biografii, zachwycali się jego muzyką i jej związkami z kulturą ludową" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek.

W ramach projektu ogłoszony został konkurs dla twórców ludowych z Mazowsza. Mają oni poprzez swoje prace (rzeźbę ludową, malarstwo, haft, wikliniarstwo, garncarstwo, wiersz czy przyśpiewkę ludową) ukazać Chopina i rodzinę Kolbergów.

Aby popularyzować dzieła Chopina oraz Oskara Kolberga, muzeum zorganizuje w Łucku na Ukrainie warsztaty muzyczne dla uczniów radomskiej szkoły muzycznej oraz młodzieży ukraińskiej. W planach jest także wystawa pt. "Chopin nie umarł!", która będzie prezentowana w Łucku, Krasnymstawie oraz w Radomiu.

Jaroszek podkreśliła, że do pracy przy projekcie zostało zaproszonych wiele instytucji z terenu Mazowsza, Wielkopolski, Lubelszczyzny oraz Ukrainy. Projekt uzyskał poparcie Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

Muzeum otrzyma na realizacje przedsięwzięcia pieniądze od samorządu województwa mazowieckiego. Ubiega się także o fundusze w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jaroszek podkreśliła, że rodziny Chopinów i Kolbergów łączyła szczególna więź. "Rodziny te zamieszkiwały oficynę Pałacu Kazimierzowskiego na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Juliusz Kolberg oraz Mikołaj Chopin byli pracownikami naukowymi uniwersytetu. Ich dzieci przyjaźniły się ze sobą od najmłodszych lat" - powiedziała.

Fryderyk Chopin związany był młodzieńczą przyjaźnią z najstarszym z braci Kolbergów - Wilhelmem, późniejszym uznanym inżynierem i projektantem mostów i wodociągów. Uczęszczali do Liceum Warszawskiego, pobierali razem prywatne lekcje angielskiego, wspólnie spędzali czas. Chopin dedykował swoje młodzieńcze kompozycje Wilhelmowi. Ich przyjaźń przetrwała całe życie.

Młodzieńcza znajomość z Chopinem wywarła też wpływ na muzyczne zainteresowanie drugiego z braci - Oskara Kolberga, wybitnego etnografa, folklorysty i kompozytora. W 1848 roku dedykował on Chopinowi Trois etudes op.14. Był jednym z pierwszych biografów wielkiego pianisty. Kolberg był także pierwszym badaczem zwyczajów ludowych na Wołyniu.

Trzeci z braci Kolbergów - Antoni został malarzem. Jego pierwsza znana praca to akwarela z 1832 roku, przedstawiająca salon w mieszkaniu Chopinów w Pałacu Krasińskich w Warszawie. W 1848 roku odwiedził w Paryżu Fryderyka Chopina. Wtedy namalował portret polskiego wirtuoza, prawdopodobnie ostatni wykonany za jego życia.

ilp/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)