Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rady programowe TVP, PR i PAP wysłali list w obronie mediów publicznych

0
Podziel się:

Członkowie rad programowych napisali list do Bronisława Komorowskiego.

Rady programowe TVP, PR i PAP wysłali list w obronie mediów publicznych
(eecpoland.eu)

Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego.

Autorami listu są przewodniczący rad programowych: Polskiej Agencji Prasowej - Anna Borkowska, Telewizji Polskiej - Jan Jakub Wygnański i Polskiego Radia - Maciej Wojtyszko.

_ Demokratyczne państwo nie może odwracać się plecami od mediów publicznych. Tym bardziej, że przeważająca większość społeczeństwa (wedle sondaży - ponad 90 proc.) popiera i widzi potrzebę ich istnienia _ - napisali przedstawiciele rad w liście do prezydenta.

Podkreślili, że wypracowanie modelu takich mediów jest równie ważne jak finansowe zabezpieczenie funkcjonowania. _ Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji _ - ocenili.

_ Uważamy, że w demokratycznym społeczeństwie ten problem winien być rozwiązany w oparciu o dialog ze środowiskami twórców oraz pracowników tworzących i współtworzących media publiczne w naszym kraju. Być może forum do takiej dyskusji mogłaby być Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie jako urząd, lecz - w tym wypadku - jako społeczny organ konsultacyjny między administracją a twórcami i współpracownikami mediów publicznych _ - głosi list.

Telewizja Polska i Polskie Radio borykają się z trudnościami finansowymi związanymi między innymi z niskimi wpływami z abonamentu. Choć przychody abonamentowe TVP w 2012 r. wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej niż w rok wcześniej, spółka zamknęła rok stratą w wysokości 218,8 mln zł.

Wpływy z abonamentu są podstawowym źródłem finansowania działalności Polskiego Radia. W ubiegłym roku spółka otrzymała z tego tytułu 156,9 mln zł, jednak środki te wystarczyły na pokrycie 66,3 proc. kosztów realizacji misji publicznej. Wynik finansowy spółki za u.br. jest dodatni - wyniósł blisko 3,5 mln zł.

Polska Agencja Prasowa, która wypełnia misję mediów publicznych i jest głównym dostawcą informacji dla mediów tradycyjnych i elektronicznych, otrzymuje skromną dotację budżetową, stanowiącą 4 proc. jej przychodów. To oznacza, że właściwie musi sama zarobić na swą działalność na rynku informacji w Polsce.

Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł.

Politycy od lat mówią o potrzebie uchwalenia nowej ustawy medialnej, która między innymi zmieniłaby sposób finansowania mediów publicznych. W marcu ubiegłego roku minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że projekt takiej ustawy powstanie do końca sierpnia. W tym terminie ocenił jednak, że w 2012 i 2013 r. nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych.

Nad nowymi rozwiązaniami pracuje resort kultury i dziedzictwa narodowego. Kierujący nim Bogdan Zdrojewski powiedział we wrześniu ubiegłego roku, że za dwa lata abonament mógłby zostać zastąpiony niższą, ale bardziej powszechną i łatwiejszą do egzekucji opłatą audiowizualną. Zniknąć miałby też obowiązek rejestrowania odbiorników rtv. Projekt ustawy dotąd nie został przedstawiony.

Czytaj więcej o polskich mediach w Money.pl
Kto za to zapłaci? "Premier ma wolną rękę" Minister kultury jest zdania że nikogo w Polsce nie stać na finansowanie mediów publicznych w dotychczasowym kształcie.
Zlikwidują media publiczne? "To kwestia skali" Według medioznawcy media publiczne mogłyby być finansowane z likwidowanej właście ulgi internetowej.
Duże zmiany w konstytucji. Nic nie dadzą? Węgierscy deputowani znowelizowali wczoraj, na wniosek Rady Europy, kontrowersyjną ustawę medialną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)