Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radziszewska zostaje na stanowisku

0
Podziel się:

- Przyjęłam uwagi premiera z pokorą - mówi pełnomocnik ds. równego traktowania.

Radziszewska zostaje na stanowisku
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Przyjęłam z pokorą uwagi premiera, będę dalej pełnić funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania - powiedziała Elżbieta Radziszewska po rozmowie z Donaldem Tuskiem.

Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że premier Donald Tusk zdecydował po rozmowie z Radziszewską, że pełnomocniczka zostaje na stanowisku. _ - Ta decyzja pana premiera zobowiązuje mnie do jeszcze bardziej intensywnej pracy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i walki o równe traktowanie w naszym kraju _ - powiedziała Radziszewska.

W zeszłym tygodniu wzburzenie wywołały słowa Radziszewskiej w porannym programie TVN, gdzie występując z Krzysztofem Śmiszkiem z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, powiedziała na antenie m.in., że _ tajemnicą poliszynela _ jest homoseksualna orientacja Śmiszka i to, kim jest jego partner.

Wcześniej, w wywiadzie dla tygodnika _ Gość Niedzielny _, minister powiedziała, że w myśl projektu ustawy o wdrażaniu dyrektyw unijnych, który w sierpniu przyjął rząd, szkoły wyznaniowe _ mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami _, dlatego mają prawo odmówić pracy np. osobie homoseksualnej.

Radziszewska przeprosiła Śmiszka za swoją _ niefortunną wypowiedź _. Broniła jednak swoich racji, jeśli chodzi o prawo Kościołów, związków wyznaniowych czy instytucji kościelnych do nieprzestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu. _ Każdy Kościół ma swoje wartości etyczne i może być takie stanowisko, na którym wymaga się, by zatrudniona osoba była lojalna wobec tej etyki danego Kościoła. A przecież elementem etyki danego Kościoła może być strój lub sposób przyrządzania potraw. I każdy Kościół, każdy związek wyznaniowy w tym wypadku traktuje indywidualnie każdą sprawę _ - powiedziała Radziszewska.

*W poniedziałek Partia Kobiet *zorganizowała pikietę przed kancelarią premiera, domagając się dymisji pełnomocniczki. Skargi na wypowiedzi Radziszewskiej wpłynęły także do RPO - jedna od Młodzieżówki Socjaldemokratycznej, druga - od Śmiszka.
Jednak zdaniem Śmiszka, Radziszewska źle rozumie ten zapis. _ Ten wyjątek rzeczywiście przysługuje Kościołom i związkom wyznaniowym, ale chodzi tu o kwestie religii, a nie orientacji seksualnej czy innych spraw. Należy go stosować bardzo ostrożnie w określonych przypadkach. Czyli np. Kościół katolicki, jeśli szuka katechety, może odmówić zatrudnienia muzułmanina, ale już w sytuacji, gdy szkoła katolicka poszukuje matematyka, ten zapis nie ma zastosowania _ - tłumaczył Śmiszek.

Podobnie interpretuje go Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. _ Jeżeli chodzi o zatrudnianie w szkole katolickiej osoby o orientacji homoseksualnej, to trzeba odróżnić dwie płaszczyzny: orientacji seksualnej i światopoglądu. Orientacja seksualna to dane wrażliwe, o które pracodawcy nie wolno pytać pracownika pod żadnym pozorem, dotyczy to również nauczycieli. Natomiast, jeśli chodzi o światopogląd nauczyciela w szkole prowadzonej przez organizacje wyznaniowe, prawo europejskie dopuszcza wyjątek, w którym osoba głosząca światopogląd zasadniczo sprzeczny z wartościami, tożsamością religijną, wyznaniową lub światopoglądową może zostać niezatrudniona lub może zostać zwolniona _ - powiedziała.

Dymisji Radziszewskiej domagały się m.in. SLD, Związek Nauczycielstwa Polskiego, szereg organizacji pozarządowych, m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Feminoteka, a także kilkadziesiąt osób życia publicznego. Przeciwnicy zarzucają jej brak kompetencji, brak woli współpracy, uważają także, że nie rozumie unijnych dyrektyw, które ma wdrażać.

Pełnomocniczki bronili m.in. biskupi. Po wtorkowych obradach Konferencji Episkopatu Polski podkreślali, że to o czym mówiła w wywiadzie, zgadza się z prawodawstwem UE. List w obronie Radziszewskiej wystosowały do premiera m.in. Europejska Unia Kobiet, organizacje zrzeszone w Forum na Rzecz Odpowiedzialnego Ojcostwa i prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)