Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafał Grupiński został nowym szefem PO w Wielkopolsce

0
Podziel się:

Rafał Grupiński został nowym szefem PO w Wielkopolsce. Pokonał
dotychczasowego przewodniczącego wielkopolskiej PO Waldego Dzikowskiego. Zjazd regionalny odbył się
w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rafał Grupiński został nowym szefem PO w Wielkopolsce. Pokonał dotychczasowego przewodniczącego wielkopolskiej PO Waldego Dzikowskiego. Zjazd regionalny odbył się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Przewodniczącego PO w Wielkopolsce wybierano w głosowaniu tajnym. Oddano 575 głosów ważnych. Grupińskiego poparło 333 delegatów jego rywala 242.

"Dziękuję za głosy. Wychodzimy z tych wyborów niepodzieleni jako jedna Platforma. Zabieramy się do pracy i od poniedziałku w nowym rozdaniu rozpoczynamy pracę dla dobra PO w Wielkopolsce, Wielkopolski i całej ojczyzny." - powiedział po wyborze Grupiński.

W swoim wystąpieniu programowym Rafał Grupiński zaznaczył, że wielkopolska PO potrzebuje zmian. "PO przegrywa w Wielkopolsce w wyborach powiatowych i gminnych. Czy zrobiliśmy wszystko, aby te wybory wygrać. Potrzebujemy zmiany w działaniu partii" - powiedział podczas wystąpienia Rafał Grupiński. Zapowiedział przygotowanie specjalnego planu mającego ułatwić kandydatom PO wygrywanie wyborów na szczeblu lokalnym.

Rafał Grupiński urodził się 26 września 1952 r. we Wronkach. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1977-1981 pracował jako nauczyciel i bibliotekarz w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Założyciel pierwszego szkolnego koła NSZZ Solidarność w Poznaniu i Wielkopolsce w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych; współtwórca Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Wielkopolsce; członek Komisji Zakładowej w okresie 1980-81. Jako członek zespołu Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w 1981 r. negocjował z ówczesnym ministerstwem oświaty reformę programów i podręczników szkolnych.

Był twórcą i redaktorem czasopism drugiego obiegu, w tym od 1985 r. do 1999 r. niezależnego miesięcznika literackiego "Czas Kultury". Współautor "solidarnościowego" programu języka polskiego dla szkół zawodowych i średnich, pomysłodawca wprowadzenia elementów filozofii do programu języka polskiego szkół średnich.

W latach 1991-1992 był redaktorem "Tygodnika Literackiego", następnie w latach 1994-1995 redaktorem naczelnym tygodnika kulturalnego TVP Pegaz, a od 1995 do 1996 dyrektorem Telewizji Edukacyjnej Programu 1 TVP. W latach 1999-2001 pełnił funkcję prezesa zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Następnie pracował w wydawnictwie Prószyński i Spółka m.in. jako wiceprezes i prezes zarządu.

W latach 1991-1994 należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a w latach 1994-1997 do Unii Wolności. Od 2004 r. jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2005 z listy PO został wybrany na posła w okręgu kaliskim. W wyborach parlamentarnych 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując prawie 27 tysięcy głosów. W kampanii prezydenckiej i parlamentarnej był współautorem strategii wyborczej Platformy, jednym z kilku najbliższych ludzi premiera Donalda Tuska w PO.

Sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera został 16 listopada 2007 roku, formalnie odpowiadał za kontakty rządu z parlamentem. Przed Bogdanem Zdrojewskim kierował pracami nad ustawą medialną. W październiku 2009 roku odszedł z kancelarii premiera i został wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO. (PAP)

kpr/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)