Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ranstad: stagnacja na rynku pracy

0
Podziel się:

Spada odsetek pracodawców, którzy przewidują wzrost gospodarczy.
Zdecydowana większość spodziewa się stagnacji na polskim rynku. Wzrasta też udział respondentów
obawiających się recesji - wynika z badań Instytutu Badawczego Ranstad i TNS OBOP.

Spada odsetek pracodawców, którzy przewidują wzrost gospodarczy. Zdecydowana większość spodziewa się stagnacji na polskim rynku. Wzrasta też udział respondentów obawiających się recesji - wynika z badań Instytutu Badawczego Ranstad i TNS OBOP.

Ponad połowa badanych pracodawców zapowiada, że w najbliższych sześciu miesiącach należy spodziewać się stagnacji (51 proc.). Spadł odsetek osób przewidujących wzrost gospodarczy (z 31 proc. w maju do 21 proc. w lipcu br.). Niepokojąco wzrasta też udział respondentów obawiających się recesji (16 proc. w lipcu wobec 11 proc. w maju br.). Zdaniem analityków oznacza to, że po systematycznej poprawie nastrojów w ostatnich kilku kwartałach, nastawienie pracodawców wróciło do poziomu z drugiej połowy roku 2009.

Nastroje pracodawców znajdują swoje odzwierciedlenie w polityce personalnej firm, z których w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jedynie co piąta (20 proc.) przewiduje wzrost zatrudnienia. Dotyczy to następujących branż: produkcja (25 proc.), sprzedaż (14 proc.), administracja i obsługa klienta (8 proc.). Jak na razie, w niewielkim stopniu wzrosła grupa respondentów biorących pod uwagę plany redukcji personelu (16 proc. w sierpniu wobec 11 proc. w maju br.)

W sondażu z lutego br. ilość firm, która przewidywała wzrost nowych rekrutacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy wynosiła 24 proc. Faktycznie, jak pokazało bieżące badanie, nowe miejsca pracy wprowadzone zostały przez 35 proc. respondentów.

Zmalała liczba przedsiębiorstw, które w ciągu ostatniego półrocza podwyższyły pensje swoim pracownikom (z 40 na 31 proc).

Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową(w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).

Wywiady dwunastej edycji badania, były realizowane od 29 lipca do 9 sierpnia br. Badanie realizowane przez ekspertów TNS OBOP na reprezentatywnej (ze względu na wielkość firmy i region) próbie 300 firm.

Randstad Sp. z o. o. (część holenderskiego Randstad Holding nv.) jest agencją doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Randstad działa poprzez sieć 57 biur regionalnych, zlokalizowanych w głównych miastach Polski.(PAP)

ska / drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)